Uživatel Hanocri


Seznam členů
Test nových vozidel

2015-03-14 13:56:41 (1 let, 7 měsíců)

Rád bych všem členům fóra poskytnul krátký přehled mých posledních zkušeností s novými vozidly (rozumějme nová vozidla r.v. 2013 a mladší). Tento příspěvek mne napadlo napsat, vzhledem k tomu, že jsem měl možnost v posledním měsíci sedět ve třech různých vozech a s každým najeto cca 500-1000km. Pokusím se být pokud možno objektivní 

1. Mazda 3 2014 Sedan; 2.0, G120

Moje vlastní Mazda, na kterou jsem přesedlal z původní GG/GY. Ze začátku jsem z benzínového motoru nebyl moc nadšený, ale cca po 3500km jsem si jej oblíbil. Po cca 10 000km, je motor pěkně pružný a plynule akceleruje až k 5000ot/min.

Co se exteriéru týká, jednoznačně líbivka, stejně jako v interiéru. Až postupem času přicházím na to že v jednoduchosti je síla a není potřeba mít na středovém panelu 1000 různých tlačítek jako v letadle (alá Astra J).

Při jízdě je celkem patrný aerodynamický hluk, stejně jako hluk od kol. Také odhlučnění motoru není úplně 100%, není to ale nic neúměrně velkého (nebo v porovnání s ostatními ve stejné třídě jiného). Mě to vyhovuje (prozatím), poněvadž mám alespoň od motoru (a vlastně i výfuku) hezkou zpětnou vazbu. Auto se snažím využívat naplno, tudíž mám ve městě (Brno) spotřebu cca7l/100km, v létě počítám o 0,7 méně, což je ale i tak velice příjemná spotřeba. Dlouhodobý reálný dálniční průměr (při 140km/h) je 6,5l/100km.

Podvozek i brzdy velice slušné, příjemně tuhé řízení poskytuje zpětnou vazbu z vozovky. „Trojka“ jde na brzdy opravdu hodně slušně (není to tak ostré jako Octa III, ale v porovnání s GG/GY bez debat). Podvozek není žádná žehlička, občas se nepopasuje s některýma příčnýma nerovnostma (to to pak v interieru zadrnčí jako když vibrovala Nokia 3310). Na druhou stranu je ale pěkně čitelný a drží stopu (zimní drifty na sněhu).

Poslední kapitolou je řazení, které bylo ze začátku dost nevyzpytatelné (občas prostě nešlo zařadit nebo vyřadit), ale po X tisících kilometrech se to rozchodilo a řazení probíhá jen dvěma prsty.

2. Škoda Octavia III; 1,6TDI

Tohle lidové vozítko mám možnost využívat občas v práci, naposledy jsem s ní absolvoval cestu do Budapeště.

Exteriérem zajímavá novinka, LED pásky ve světlometech hezky oživují vzhled. Verze RS v šedé barvě se zelenými doplňky je asi nejhezčí verze kterou jsem na silnicích potkal.

V interiéru je podobně jako v Mazdě 3 patrný aerodynamický hluk, stejně jako hluk od motoru. Avšak jak jsem již psal nahoře, není pro mne zásadní věc. Plusový bod asi získají opravdu jedovaté brzdy, stačí brzdit palcem u nohy a auto se hned zastaví.

Co však nedokážu pochopit je přeposilovaný posilovač řízení, který při rychlostech nad 100km/h je dost nepříjemný. Stačí lehce pohnout volantem a celé auto se rozhodí (rozvlní). Další věc je nepochopitelný interiér, převzatý a trochu upravený z Octa II. Jeho logiku jsem dodnes nepochopil, včetně monochromatického displeje, nebo ovládání hlasitosti na volantu ve stylu válečku (super věc přidat si v zatáčce hlasitost radia na úroveň Colours of Ostrava).

Další tragédií je downsizingovaný dieselový agregát, který bohužel nedostačuje na velikost a především hmotnost tohohle auta. Malý turbo kopanec přijde někde kolem 2000ot/min, bohužel to je asi tak všechno. Motor nemá snahu táhnout nad 2500ot/min, což je dost nebezpečné při různých předjížděcích manévrech. Člověk musí dopředu hodně kalkulovat, co zařadit a jak moc sešlápnout plyn. Řazení jde dosti „humpolácky“, někdy tam ten kvalt musíte natvrdo narvat. Smůlou je, že pokud zatvrzelý majitel Škody posléze přesedne do Mazdy (jeden můj kolega), snaží se tam ty kvalty rvát, ačkoliv nemusí.

Nakonec se hodí říci, že by jí určitě více slušela 2.0TDI.

3. Mazda 6 2014 Sedan; 2.2 MZR-CD, 150k

Tak tuto novou generaci nejvyššího silničního modelu jsem získal na týden jako náhradní vozidlo, když jsme měli „trojku“ v servisu. O třídu vyšší model než oba výše zmíněné, tudíž nejde napřímo srovnávat (není vlastně ani mým cílem).

Exteriér šestky je de facto základem pro celou novou modelovou řadu, opravdu velice povedené, všude vzbuzuje pozornost.

Interiér je bohužel nějakou mezifází mezi Mazdou 3 a původním GH. Občas dost chaotické ovládání, podobně jako v Octa III se mi prostě nepodařilo napoprvé ani napodruhé spárovat telefon, tak jsem to nakonec vzdal s tím že ho mám jen na týden a manuál studovat nebudu. Odhlučnění oproti vozům z nižší kategorie je provedeno příkladně, aerodynamický hluk se začíná projevovat až při 160km/h. Motor do interiéru proniká jen slabě (pokud tomu opravdu permanentně neložíte).

Motor je dost povedený, k velikosti auta řekl bych odpovídající. Dynamika velice slušná, točivý moment Vás v 1800ot/min zamáčkne do sedaček a vydrží mu to až do cca 3200ot/min. Při předjíždění stačí nechat zařazen 3. nebo 4. převodový stupeň a pouze sešlápnout plyn na podlahu. Nezřídka se Vám může stát, že Vám při předjíždění se zařazenou „trojkou“ budou kvílet gumy.

Zklamání podobně jako u Mazdy 3 jsou pouze kola a pneumatiky, které nedokáží autu a jeho podvozku úspěšně sekundovat. Mnohem více by autům sloužily (a také slušely) větší kola s nižším profilem pneumatik. V kritických situacích je cítit jak auto ztrácí kontakt s vozovkou.Seznam členů