Fórum - Téma


Změny od 2015, stk, přepis atd


Fórum Pokec všeobecný Změny od 2015, stk, přepis atd1  2

2015-01-12 13:02:06

od 1.1 2015 platí mnoho změn, budu rád, když dopíšete ty, které nezmíním a napíšete i případné zkušenosti.

STK - nevylepuje se zelená známka o emisní kontrole

RZ - při koupi ojetého vozidla Vám zůstane RZ, kterou vozidlo mělo, je to dáno jak šetřením, ze strany státu, také změnou u přepisu, kterou zmíním následně

Přepis ojetého vozidla - zde je nejvíce změn, asi nezmíním všechny, prosím o doplnění/opravu

1. již neexistuje tzv polopřevod, vozidlo se přepisuje rovnou na nového majitele

2. vozidla v polopřevodu, která do 30.6 2015 nikdo nepřepíše na sebe, tzv nedohlásí, budou trvale bez možnosti návratu vyřazeny z evidence vozidel, tzn nebude možnost s nimi jezdit po veřejných komunikacích, povinné ručení bude k ničemu, jízda s takovým vozidlem = obrovská pokuta

3. plná moc - dosud, když se bývalý majitel neměl k přepisu vozidla, lidé si často vytvořili fiktivní plnou moc a vozidlo si přepsali. toho ale zneužívali i podvodníci, kteří pokud z někoho vylákali velký TP, s autem mohli jakkoliv manipulovat. Od 1.1 2015 je nutno ke změnám v registru vozidel mít ověřenou plnou moc (stačí na poště), což sice přepis vozidla lehce komplikuje, hlavně o víkendu, ale přepis i další úkony jsou bezpečnější.

4. Zakoupené vozidlo na sebe přepíšete v místě, kde je vozidlo hlášeno, takže výlet na druhou stranu republiky pro auto o víkendu bude znamenat buď dvě cesty, nebo setrvání v místě a čekání na pondělí, kdy otevírají úřady, lze využít i plné moci bývalému majiteli, ale je třeba zvážit rizika z toho plynoucí. Z tohoto důvodu, jak jsem zmiňoval výše, Vám zůstane původní RZ, jelikož úřady nebudou mít skladem RZ ostatních krajů.

pokud se Vám ale RZ jiného kraje záhadně ztratí, nebo bude poškozena např tažným někoho nešikovného a máte již vozidlo na sebe přehlášené, vše vyřídíte již na magistrátu, pod který spadáte svým trvalým bydlištěm. a (za poplatek?) dostanete RZ svého kraje. Takže získání RZ Vašeho kraje znamená 2 návštěvy úřadu a dva poplatky

Depozit - info doplním, nebo napište někdo jiný, nezkoumal jsem to

Na více jsem si nevzpomněl, otevírám debatu na toto téma.

pokud by to někdo sepsal lépe, nebo budete chtít, můžeme to hodit do článků.

MAX6  
J.
2015-01-12 14:11:41

Dodávám změny ohledně DEPOZITU:

Zpráva o změnách v legislativě týkající se historických vozidel, které vstoupí v platnost od 1.1.2015

Na základě jednání zástupců FKHV ČR s ředitelem odboru 150 Ministerstva dopravy ČR byly zpracovány otázky, na něž ředitel Pokorný zaslal následující vysvětlení. Přetiskujeme doslovné znění.

A/ mám vozidlo již 10 let v depozitu, co musím učinit a co mi hrozí

Pokud je k 1.1.2015 vozidlo déle než 18 měsíců v režimu dočasného vyřazení vozidla z registru (hovorově v depozitu), pak se od 1.1.2015 na vozidlo pohlíží jako na vozidlo vyřazené z provozu (to je nový termín pro dočasné vyřazení, vozidlo vyřazené z provozu je možné opět uvést do provozu, SPZ jsou uloženy u úřadu, doba není časově omezená a musí být nahlášeno kde se vozidlo nachází a za jakým účelem), je však nezbytné do 12 měsíců (tj. do 31.12.2015) nahlásit úřadu místo, kde se vozidlo nachází a účel využití, pokud se tak nestane, dojde k tzv. zániku vozidla, což je obdoba současného trvalého vyřazení vozidla z registru. TJ. u dlouhodobých depozitů je nezbytné do 31.12.2015 oznámit úřadu tyto skutečnosti, jinak je vozidlo nevratně vyřazeno (zánik vozidla).

B/ mám vozidlo v odhlášce (polopřevodu) na sebe - co musím učinit a co mi hrozí….

Vozidlo, které je k 1.1.2015 v polopřevodu bude po 1.7.2015 považováno za zaniklé (trvale vyřazeno), pokud jeho vlastník nepodá do 30.6.2015 žádost o zápis do registru na svoji osobu, jde o to do tohoto termínu požádat, není rozhodující, kdy bude tento úkon dokončen, není li požádáno, jde opět o nevratný úkon zániku vozidla

C/ mám vozidlo v nepropadlém depozitu méně než 18 měsíců

Pokud je vozidlo v depozitu do 31.12.2014 méně než 18 měsíců, přechází automaticky do režimu vyřazení z provozu, trvá-li vyřazení silničního vozidla z provozu déle než 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců, je vlastník vyřazeného silničního vozidla povinen bez zbytečného odkladu po uplynutí této lhůty oznámit obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností adresu místa, kde je vyřazené silniční vozidlo umístěno a účel jeho využití

D/ převody vozidel v depozitu

V depozitu lze vozidlo převádět shodně jako vozidlo registrované, nepředkládá se zelená karta, pravidelná technická prohlídka není pro převod vyžadována ani v případě převodu v depozitu ani při běžném převodu - vozdlo však nesmí být fyzicky provozováno, pokud platnou technickou prohlídku nemá, evidenční kontrola se při převodu vyžaduje vždy a nesmí být starší 14 dní.

E/ vyřazení z registru (nová obdoba depozitu)

Vyřazení z provozu - nové povinnosti:

1. a) zabezpečit toto vozidlo takovým způsobem, aby neohrožovalo nebo nepoškozovalo životní prostředí

b) neodstraňovat podstatné části vyřazeného silničního vozidla, zejména karoserii s vyznačeným identifikačním číslem silničního vozidla a motor.

2. Trvá-li vyřazení silničního vozidla z provozu déle než 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců, je vlastník vyřazeného silničního vozidla povinen bez zbytečného odkladu po uplynutí této lhůty oznámit obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností adresu místa, kde je vyřazené silniční vozidlo umístěno a účel jeho využití.

3. Bylo-li silniční vozidlo odcizeno, požádá vlastník silničního vozidla o jeho vyřazení z provozu bez zbytečného odkladu poté, co se o odcizení silničního vozidla dozvěděl; k žádosti přiloží policejní protokol.

F/ zánik (vyřazení) vozidla

Obecní úřad obce s rozšířenou působností zapíše zánik silničního vozidla v registru silničních vozidel na základě

a) žádosti vlastníka silničního vozidla, pokud silniční vozidlo

1. bylo předáno provozovateli zařízení ke sběru autovraků bez odstranění svých podstatných částí,

2. bylo ekologicky zlikvidováno oprávněnou osobou v jiném členském státě nebo

3. bylo zničeno, nebo došlo k oznámení obecního úřadu nebo vlastníka pozemní komunikace, který předal silniční vozidlo provozovateli zařízení ke sběru autovraků.

(2) Zničením silničního motorového vozidla se rozumí takový stav silničního vozidla způsobený jeho havárií, živelní pohromou nebo jiným obdobným způsobem, ve kterém vozidlo nelze předat provozovateli zařízení ke sběru autovraků; za zničení silničního motorového vozidla se nepovažuje jeho rozebrání.

S pozdravem, J. Pokorný

Z výše uvedených informací je zřejmé, že se nejedná o žádnou likvidaci veteránů či historických vozidel, ale snahu udělat v registru vozidel pořádek. Každý majitel historického vozidla má podle konkrétní situace 6 až 12 měsíců na to, aby se zachoval podle těchto doporučení. Pokud tak učiní, může být bez starostí, že o své vozidlo přijde. Pokud nechá věci odplavat a nic nepodnikne, pak si může stěžovat jen sám na sebe.

2015-02-10 17:06:41

Zeptám se k těm RZ. Teď na sebe budu přepisovat Mazdu 626 a má ještě starý typ RZ (XAY 14-45) a chtěl bych tu novou s formátem 1E1 4568. Přední tabulka je lehce ošoupaná a trochu zkroucená. Myslíte, že na úřadě to uznají jako poškození? Popřípadě bych tomu trochu pomohl a trochu ji přiohnul. Má někdo podobnou zlušenost? díky

2015-02-10 21:57:38

michal66: myslím, že v našem čechistáně bude tohle za poplatek :)

2015-02-10 21:59:33

andrewx: To je mi jasný, že to bude za poplatek a počítám s tím, ale jde mi o to co berou za poškození. Jestli to řeší nebo vůbec jak to chodí.

2015-02-10 22:01:13

Není nad to když Ostravak koupi auto v Praze

a s "novym" vozem zajede na zápas Baníku

nejlepe proti spartě a s "Áčkem" zaparkuje u Bazalu :D

2015-02-10 22:04:37

michal66: Moc tomu nerozumim, naco se ptaš :)

zkrátka jakákoliv náhrada (výměna) značky bude spoplatněna

2015-02-10 22:05:51

andrewx: Samozřejmě ale od 1.1.2015 lze vyměnit značku pouze a jen v případě ze je odcizená, poškozená, nebo se ztratí. A ptám se na míru poškození, při kterém lze vyměnit

2015-02-10 22:54:22

michal66: stačilo když se mi soused opřel tažným o značku a z osmičky byla rázem šestka, odřel to a byl důvod k výměně, nikde není přesná norma, jak to má být poničeno, to posoudí úředník, napíšu ti jediné, musí to být poškozeno tak, aby se tomu dalo věřit. zbytek si už snad odvodíš.

2015-02-11 00:49:14

Částka za výměnu je 450 Kč.... Samozřejmě je jasné že stejné číslo už dotyčný nedostane.. Dostane úplně jiné dle výběru úředníka...

2015-02-11 07:07:02

jestli to chapu podle noveho tak budu muset nicit umyslne spz, jen proto abych mel spz liberecky anebo zas dostanu prazsky ? a co kdyz si koupim tu spz dle meho (za tech 15 tisic ci kolik stoji) a ta zustane s autem kdyz ho budu prodat a nebo si ji vemu a muzu dat na jine auto ? ted mi to moc nemysli jak to vlasne bude ci je

2015-02-11 10:18:16

trubka32: v případě poškození už dostaneš značku svého kraje.

ty značky na přání zatím nejsou, pořád se to odkládá

2015-02-11 16:58:56

radomiláček: uf takze je jiz jasno la pst nikde to nerikej

2015-02-12 21:44:41

radomiláček: Čeká mě to v pondělí, majitel mi poslal ofocený TP, na jeho základě jsem si udělal povinné ručení a s tím musím na úřad. Jinak to na mě nepřevedou.

2015-03-24 13:02:16

tak jsem přišel na první věc, kterou zákonodárci nedomysleli.

prodával jsem premacy, obvykle jsem auto odhlásil na kupujícího, abych měl jistotu, že auto nebude vedeno na mne, tzv polopřevod, který je nově zrušen a doklady jsem předal / poslal kupujícímu. Jenže polopřevod není. Takže vlastně nezbývá, než novému majiteli předat velký TP kvůli evidenčce a pak jsou tři možnosti. 1) se oba sejdeme na odboru dopravy nebo 2) plná moc na kupujícího a ten si vše zařídí sám nebo 3) plná moc na prodávajícího, kterému kupující zaplatí přepis.

My jsme se domluvili, že se sejdeme na dopravce, jenže co s evidencí. a tady je chyba předal jsem majiteli velký TP kvůli evidenčce a už měsíc ho nemohu sehnat, aby auto na sebe převedl, takže čekám, kdy na mé jméno začnou chodit pokuty a já to budu muset řešit

na dopravce neví co s tím, policii to nezajímá, takže nevím, jak zařídit, aby auto nebylo na mne psané. nikdo to neví, super

Takže velký TP nepředávat, a bohužel člověk musí jet s kupujícím na evidenci a pak na dopravku. nic jiného nezbývá.

2015-03-24 20:18:02

Evidenčka nejde udělat prodávajícím na jméno kupujícího?

2015-03-24 20:19:14

andrewx: jde

2015-03-24 20:19:50

ale k evidenci musím mít auto a velký TP. menší detail.

takže i kdybych si velký TP nechal, tak evidenci neudělám, jelikož nový majitel s autem obvykle odjede, že?

chtěl jsem tím říci, že současná úprava nutí prodávajícího prodávat pouze v den a hodinu, kdy stihne udělat evidenci a nechá si sepsat plnou moc a na poště jí potvrdí a pak nejlépe si to sám přehlásí a to pouze za předpokladu, že mu kupující půjčí novou na kupujícího psanou zelenou kartu. nebo může být s kupujícím do doby, než ten zařídí evidenci, pojistku a pojedou spolu na přepis.

2015-03-24 20:26:41

radomiláček: to ano ale asi narazi na to ze az nekdo bude prodavat auto tak, aby nedopadl jako ty tak ze by evidencku udelal na kupujiciho , jenze aby to dotahl do konce musel by kupujici udelat plnou moc prodavajicimu

2015-03-24 20:27:29

trubka32: a k přepisu ještě potřebuje zelenou kartu na jméno kupujícího....... prostě je to past.


Odpovědět

1  2