Fórum - Téma


Zakládání nových témat


Fórum Pokec všeobecný Zakládání nových témat1  2

2012-06-11 10:13:03

Jestli mohu, taky se přidám do diskuze. Ono je to u toho vyhledávání občas trochu potíž, vymyslet správné slovo, jak ta daná věc může být asi pojmenovaná ve starém tématu. Vyhledávač mi při dotazu na "gumy" nevrátí téma, kde se řeší "pneumatiky" nebo "kola". To samé při dotazu "mazda 6" mi to nenajde téma "moje šestka" nebo "M6".

A to nemluvím o názvech témat jako "prosím pomoc! NUTNĚ" nebo "Co mi poradíte?". Samozřejmě vyhledávání kouká i do textu, to vím, ale stejně je to občas o nervy něco najít.

A supr je, že se některé odpovědi dají najít "jen tak mezi řečí" v úplně jiném tématu, nebo když téma začne o jedné věci a skončí o jiné. I když si uvědomuji, že jsem to v poslední době možná také udělal, nevím .

Otázka je, jak úzce se téma ve svém názvu specifikuje a jak se toho má člověk držet. Když pojmenuju téma "Podvozek 626", můžu tam řešit jeho ochranu, opravu kterékoliv části nebo např. snižování, což zase souvisí s pružinami a tlumiči a tam už se zas dostáváme dál a můžeme se bavit o jejich uložení a vyreznutí karoserie v těch místech a tak dál a tak dál. Diskuze se může vyvíjet až do pryč.. Když napíšu do názvu "Jak vyměnit tlumič", můžu tam psát o tom, jaký tlumič je vhodný pro moje auto a kdy je ho vlastně potřeba vyměnit?

Myslím, že tohle je problém, který se řeší na mnoha fórech a asi nikdo ještě nenalezl spolehlivý lék. Když si povídáte s kamarádem, tak taky neříkáte "teď se bavíme o holkách a o tom, jak se oblíkají" a zachvíli "teď se budeme bavit o tom, jak se holky malujou". Většině lidí potom tedy dělá problém používat takový systém na fórech..

Podle mě by mohlo trochu pomoct i nějaké standardizované pojmenovávání témat jako např. "Model - rok výroby - oblast (motor - brzdy - karosařina - nevím co...) - konkrétní dotaz. A diskuze by se nesměla stáčet jinam. Nebo systém "tagů" nebo klíčových slov, kdy by tazatel byl nucen vybrat z nabídky ta, která se vztahují k jeho dotazu (např vzduchový filtr - sání - volnoběh - škrtící klapka by možná specifikovaly mé současné problémy s autím).

Podle mě je hlavní problém v tom, že pro stejnou věc existuje nespočet názvů a že člověk je od přírody tvor komunikativní, tudíž se těžko nechá omezit v rozmachu, když si chce "pokecat".

S takovým materiálem se prostě těžko vytváří přesná a funkční databáze problémů a jejich řešení.

Pak by vyhledávací stroj měl znát synonyma (Mazda 6 = M6 = Mazda šestka apod.), resp. by měl být jasnovidec a vědět, čeho se dotaz může ještě týkat .

Nakonec mě napadá jeden případ, kdy se zakládají duplicitní témata - všechno jsem přečetl, problém ale trvá a já o problematice nic nevím, tak ani nemůžu správně konkretizovat dotaz a tak založím téma znovu s nadějí, že při novém přetřesu někoho napadne něco nového nebo dříve opomenutého..

Je to prostě velký boj, já vám přeju, ať se Vám to daří co nejlépe řešit a až naleznete řešení, přijdu si ho k vám zkopírovat . Hodně zdaru

2012-06-11 11:48:11

Danar: vystihl jsi to přesně. kluby existují na více platformách, např octavia klub je na jiné, než tento a tam je to přesně děleno, tak jak popisuješ, prostě O1 - motory a pak jednotlivé motory a diskuse k nim. u každého motoru najdeš sekci klasické problémy, spotřeba atd. Tady jsme dostali tu nádhernou možnost si klub tvořit sami, snažíme se tu do toho co nejméně zasahovat, jenže jak píšeš, je to boj.

K tomu vyhledávání. přirovnat to jde k hledání jakékoliv jiné informace na internetu, prostě zadám slovo, či spojení, nic to nenajde zkouším dále, nic jiného mi nezbývá. jenže tady to lidi odmítají praktikovat, buď nehledají vůbec (občaskdyž někomu zamkneme diskusi, píšou nám milé interky a když dojde na lámání chleba, tak 90% lidí se ani nesnažilo hledat) nebo zadají jedno slovo, kouknou na dvě z padesáti diskusí a založí novou, protože to je jednodušší.

2012-06-12 09:00:04

Ahoj, vždycky když jsem potřeboval nějaký dotaz ohledně mazdy, zadal jsem to do googlu a ono mě to nasměrovalo do diskuze na těchto stránkách. Ale když jsem stejný dotaz napsal do hledání zde, nic mi to nenašlo nebo to našlo úplně něco jiného. Chtělo by to nějak zakomponovat know how vyhledávání od googlu jen pro tyhle stránky, ale to je asi neřešitelné Každopádně přeji hodně zdaru těmto stránkám, protože na nich přispívá spousta znalých a fajn lidí, kteří pomohli už hodně lidem.

petr2503, 2012-06-10 15:30:31 napsal:

Asi jsem to napsal blbě, myslel jsem v tématu zobrazovat obráceně, tedy od nejnovějších k starším .Otevřeš téma a kouká na první strance starý příspěvek, tak se musíš proklikat k poslední straně k nejnovějšímu příspěvku, asi tak.

2012-06-12 22:03:00

Když klikneš na ikonku šipky v úplně pravém sloupci, tak se ti vlákno otevře na nejnovějším příspěvku.

2012-06-18 19:13:04

........Ahoj, sice koukám, ale nikde šipečku nevidím, asi sem slepej....

2012-06-19 00:47:38

@ petr2503 Mrkni mi do profilu, dal jsem tam fotku náhledu stránky

2013-04-06 15:27:31

k vyhledávání existuje hned několik variant např. http://www.mazdaclub.cz/msgboard_posts_search.php?

nebo třeba konkretně pod modelem http://www.mazdaclub.cz/modely

otevřu http://www.mazdaclub.cz/model/mazda-626-7

kolonka hledat pod modely http://www.mazdaclub.cz/m...arch.php?ddlb_category=10

v tabulce si mohu zadat k vyhledávání pouze příspěvky nebo celá témata(vlákna)

v kategorii přehodit v které části fora chci vyhledávat

mohu si zadat slovo které chci vyhledávat

vše ale začíná při zadávání dotazu jinak dohledám dotaz s názvem 626 GE 2,0l převodovka neřadí a jinak se dohledává název pomoooc neřadí to co s tím

2013-04-06 19:34:21

viki: postupně jak všechna témata třídím podle nově zavedených generací jednotlivých modelů, tak je postupně i přejmenovávám právě s ohledem na lepší možnost vyhledání.

2013-04-06 19:47:58

radomiláček: hrozná práce ale až to bude bude to pecka


Odpovědět

1  2