Fórum - Téma


Zájímavý nápad na pojištění aut


Fórum Pokec všeobecný Zájímavý nápad na pojištění aut
2008-03-19 09:33:27

Ahoj, na tohle jsem dnes narazil na netu a zdá se mi to jako dobrý nápad. Proč by měl člověk se silnějším autem platit vyšší pojistné? Z čeho to vychází? Z toho, že silná auta jsou drahá? A není to nespravedlivé? Já myslím, že jo. Co si o tom myslíte vy?

19. 3. 2008 05:50 - ČESKÁ REPUBLIKA

Zatím pojišťovny při stanovování výše pojistného vycházejí jen z obsahu motoru a z toho, zda řidič nezpůsobil dopravní nehodu. „Chceme řidiče motivovat k dodržování dopravních předpisů i ekonomicky. Pokud bude jezdit slušně, vyplatí se mu to,“ řekl k tomu v úterý ministr vnitra Ivan Langer (ODS).

Záznamy v kartě říkají o řidiči víc

Dodal, že právě počet bodů v kartě řidiče může vypovídat o jeho potenciální nebezpečnosti za volantem více než to, zda např. způsobil banální nehody či jak silné má auto.

Šéf ministerského odboru bezpečnostní politiky Karel Bačkovský k tomu doplnil, že by šlo o rozšíření současného informačního systému. „Nyní pojišťovny mají přístup k údajům týkajícím se dopravních nehod a tento návrh by jim zpřístupnil i data o přestupcích, a to pouze těch závažnějších, čili těch, za které se udělují trestné body,“ vysvětlil Bačkovský. Pokud by návrh v rámci balíku legislativních změn souvisejících s reformou policie parlamentem prošel, mohl by nový systém začít fungovat už od příštího roku.

Pojišťovny váhají

Česká asociace pojišťoven se však zatím k ministerskému návrhu staví spíše vlažně. „Pojišťovny si to dokážou představit, ale pouze za určitých podmínek, o nichž se teprve jedná,“ řekla k Právu mluvčí asociace Marcela Kotyrová. Zatím tak podle ní není jasné ani to, jakým konkrétním způsobem by se počet připsaných trestných bodů na výši pojistného podepisoval.

„Problém je například v tom, že body se vztahují jen k určitému řidiči, kdežto pojištění se sjednává na auto,“ poznamenala.

Novela zákona o policii, která jde nyní do parlamentu, také počítá se zvýšením hranice škody pro povinné hlášení dopravních nehod policii na 250 tisíc korun. Langer včera ale připustil, že kontroverzní návrh se zřejmě nakonec sníží na 100 tisíc.

2008-03-26 21:52:08

Toto vlastně již funguje myslím že v kanadě, jenže to funguje tak že není pojištěné vozidlo ale řidič, a podle záznamů, jestli to není nováček, a tp vypočítávají pojistku, pokud by se to pojištovalo na vozidlo, tak je to nesmysl.

ado
2008-03-27 17:38:52

Nepišeš o tom tak neviem čo to funguje aj u Vás v ČR ale u nas v SR si teraz možme vybrať či chcem poistenie na obsah motora alebo na vykon kW,vyhodou je pre staršie auta napr.2,4D a vykon len 50kw dať si poistiť na vykon a ma približne o 40 percent nižšie poistne.

2008-03-28 12:50:48

To ado: Ale my se tu nebavíme o výkonu a obsahu, ale o tom, že by se pojistka odvíjela od toho kolik máš pokut a přestupků a tak.

ado
2008-03-28 19:00:10

Tak pardon asi som to -pochopil


Odpovědět