Fórum - Téma


Právo a Diskuse


Fórum Pokec všeobecný Právo a Diskuse
2009-04-01 10:13:15

Myslím, že stojí za to upozornit všechny diskutující, že dnešním dnem nastává změna, která je celkem důležitá i pro nás tady na MazdaClubu. Určitě se tato novela týká např: diskusi o " Vykradení domu členem Mazdaclubu " - bližší případně uvedu pokud bude zájem

V souladu s ustanovením zákona č. 52/2009 Sb., který novelizuje několik dalších předpisů, a to trestní řád, zákon o přestupcích, zákon o ochraně osobních údajů a trestní zákon, upozorňuji naše blogery a diskutující, že zákon se netýká jen novinářů, ale všech. Zákon vstupuje v platnost ve středu 1. dubna 2009.

Zákon nedovoluje publikovat údaje umožňující zjištění totožnosti poškozených, podezřelých, svědků, či jiných osob zúčastněných na trestním řízení, pokud informace nepodaly samy orgány činné v trestním řízení. Informace umožňující zjištění totožnosti je možné zveřejnit až po zahájení veřejného hlavního líčení.

Dále pak zakazuje zveřejňovat informace o nařízeném odposlechu a informace získané sledováním osob a věcí, pokud informace nepodaly samy orgány činné v trestním řízení. Lze je použít, pokud byly odposlechy použity jako důkazy u soudu.

Zákon připouští výjimky z tohoto zákazu, a to pouze u obětí trestného činu po jejich předchozím písemném souhlasu. To znamená, že pokud např. politik, celebrita nebo jakákoliv jiná poškozená osoba (oběť) nedá předchozí písemný souhlas, není uveřejnění informace, umožňující zjištění její totožnosti, možné. Z dikce zákona vyplývá, že zákaz uveřejňování informací o obětech trestných činů je absolutní, mimo výjimky předchozího písemného souhlasu. Zákaz se vztahuje i na přestupky.

V souvislosti s tím byl dohled nad dodržováním zákona svěřen do kompetence Úřadu pro ochranu osobních údajů a režimu správního trestání pokud se jedná o sankce, které mohou činit až 5 000 000,- Kč. Kdo však, byť i z nedbalosti, neoprávněně sdělí, zpřístupní, jinak zpracovává nebo si přisvojí osobní údaje o jiném, shromážděné v průběhu trestního řízení nebo v souvislosti s výkonem veřejné správy a způsobí tím vážnou újmu, může být potrestán odnětím svobody až na pět let.

2009-04-01 12:16:54

Tak toto je dosti zajímavá věc a myslím, že se to sem právem hodí. Co se týká té zmiňované diskuze - nevím zda dle tohoto je protiprávní enbo ne - jelikož totožnost poškozeného a podezřelého je nám všem známa, známe je i osobně a oba sem psali a vyjadřovali se k sdané problematice, tudíž v tomto bych neviděl problém.

"Informace umožňující zjištění totožnosti je možné zveřejnit až po zahájení veřejného hlavního líčení"

Toto myslím proběhlo né? Opravte mě pokud se pletu.

"Zákon připouští výjimky z tohoto zákazu, a to pouze u obětí trestného činu po jejich předchozím písemném souhlasu."

Info o dané osobě jsem napsal poškozený, tedy obět trestného činu tak v tomto bych také neviděl problém.

Samo, každý si to může vyložit jinak a je to dosti ošemetné slovíčkaření, takže nevím. Co vy osatní na to?

2009-04-01 13:30:41

Co si o tom myslím? Je to další zákon který omezuje svobodu tisku kterej si ty kurvy nahoře ušily přímo na míru, aby se novináři nemohli štourat v těch jejich kšeftech za státní peníze... Je zajímavé, že tenhle zákon prošel hladce celým politickým spektrem a o jiných důležitějších zákonech se hádaj jak báby na rohu...

2009-04-01 15:20:05

Berzerk: přesně tak!! Hajzlové si zas budou moct dělat co chtějí... a nikdo je nebude moct ani nikde zveřejnit... policejní stát toto... když dotyčnýho zveřejních ještě tě zavřou. Fakt paráda Nemám co bych dodal... snad jen to, že mě to v tomhle zk...ým státě vůbec nepřekvapuje

2009-04-01 15:29:57

ten zakon je debilita, pokud ho brzo nezrusej tak bude ve zpravach strasnej bordel a clovek se dozvi hovno.... a k ty diskuzi co tu je: zakon nema zpetnou platnost, ty informace tu jsou davno predtim nez vesel v platnost, takze na to nikdo nemuze rict ani popel. jinak by totiz museli servery idnes.cz, novinky.cz apod. smazat cca tretinu svych uz vydanych clanku.

2009-04-01 16:43:54

Jak tu bylo zmíněno...stává se z toho Policejní stát...trochu to začíná zavánět totalitou. To blueberry...smekám jak se v právu vyznáš. Mě sice taky zajímá ale takový přehled jako ty nemám, už jsem si toho všiml v několika dizkuzích. Člověk aby měl v hospodě strach říct že Topolánek je, bach tedy neporušil zíkony...podle mého názoru svou osobností podobný lidem, které můžeme nazývat "hulvát" a Paroubek(no to si radši už nechám pro sebe) BB ještě jednou poklona za tvoje postřehy...

2009-04-01 17:50:02

to Diakon: Máš pravdu - už byl pravomocně uznán vinným a tím pádem to tu být může A je to dobře, že to tu je, aby si všichni dali případně pozor.

2009-04-01 17:52:31

to Slity: Ano - přesně tak - retrospektiva není přípustná a tudíž v tom není nejmenší problém, že je tu zveřejněné vše o "hajzlovi" co využil kamarádství a okradl Mazďáka.

Myslel jsem jen na to, aby se toho ostatní od dnešního dne vyvarovali dokud nebudu pravomocně rozhodnuto, aby ten případný "hajzlík" ještě někoho nežaloval

2009-04-01 17:55:02

to F.Luker - hlavním důvodem toho proč jsem to sem "vlepil" bylo jen to chránit sebe a ostatní v nějakém případném neuváženém kroku, byť lidsky by byl pochopitelný, aby se pak z poškozeného nestal podezřelý a z podezřelého naopak poškozený

2009-04-03 20:52:06

DOPLNĚNÍ

Zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů se mění takto:

§ 44a, odst. 1 - Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že poruší zákaz zveřejnění osobních údajů stanovený jiným právním předpisem

§ 44a, odst. 2 - Za přestupek podle odstavce 1 lze uložit pokutu do 1 000 000 Kč.

§ 44a, odst. 3 - Za přestupek podle odstavce 1 spáchaný tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem lze uložit pokutu do 5 000 000 Kč.

2009-04-12 23:25:12

Koukám,že už tady začíná být hrozně těsně.V tomhle státě se už nesmí diskutovat nikde a o ničem.Nebude tedy rovnou dobrý veškerou diskuzi zrušit?Začíná mi to tady připadat zase jako za starejch časů socializmu.Nikdo nesměl říct svůj názor.3 lidi už byli považováni za skupinu atd.Tak za tohle se na Václaváku klíčema necinkalo.

2009-04-12 23:33:05

to Zajda: Je zvláštní, že nad takovýma novelama a omezeníma se shodnou jak ti v pravo, tak ti vlevo a zvedají ruce jako o život.


Odpovědět