Fórum - Téma


Potřebuji poradit jak na ně?


Fórum Pokec všeobecný Potřebuji poradit jak na ně?1  2

2009-02-17 18:09:17

Dobrý den,

Jsem vlastníkem auta Mazda 6 diesel, r.v. listopad 2004.

Servisem Mazda Spořilov jsem byl vyzván telefonicky ke kontrole auta – kontrola chladiče stlačeného vzduchu. Kontrola, případně výměna chladiče měla být provedená zdarma. Vyrazil jsem na Spořilov a nechal provést kontrolu. Bylo konstatováno, že chladič je potřeba vyměnit. Bohužel ho skladem neměli. Takže jsem jel naprosto zbytečně z Kralup/Vlt. na Spořilov asi 40km. Při té příležitosti bylo provedeno ještě:

emise CO + kouřivost

kontrola chladiče stalč.vzduchu

zvýšení odolnosti karoserie

kontrola posilovače řízení

Ze servisu jsem odjel s tím, že až budou mít chladič tak mi zavolají a já přistavím auto na Spořilov k výměně chladiče.

Za dva nebo tři dny auto začalo samovolně občas chcípat na volnoběh. Zavolal jsem do servisu, že s autem jsou problémy. Bylo mi řečeno že se na to podívají až dostanou ten chladič, že to opraví najednou abych nemusel jezdit sem a tam.

To vše se odehrálo v srpnu 2008. Když už byl prosinec a ani po opakovaných urgencích chladič nikde, auto pořád občas chcípalo na volnoběh, nechal jsem ho 31.12.08 odtáhnou na náklady servisu na Spořilov. Oprava měla být provedena do 9.1.2009.

27. nebo 28.ledna mi zavolali ze servisu, že auto je opravené, cena cca 50.000Kč. Tak jsem tam vyrazil abych se podíval na tu opravu za 50.000Kč, když měla být provedená výměna chladiče stlačeného vzduch – zdarma.

Vyžádal jsem si fakturu a sdělil jsem jim, že si ji doma prostuduji, což jsem také udělal a nestačil se divit.

Značkový autorizovaný servis poslal moje auto? nebo snad jenom díly jinému opravci bez mého vědomí. Ten konstatoval že je vadná podstatná část palivové soustavy:

čerpadlo,podávací pumpa, vstřikovač 2x.

Mám za to, že kdyby to byla pravda tak to auto by nemohlo jezdit cca 4 měsíce se závadou, že občas chcípne motor na volnoběh. Navíc si myslím, nejsem si jistý, že mi byli vymontovány orginal díly mazdy a namontovány repasované díly neznámého výrobce.

Navíc mám fakturu od f. Hale electronic, která fakturuje Mazdě Spořilov za opravu 27.742,70 bez DPH, s DPH 33.013,80Kč. Mazda Spořilo mi fakturuje částku 30.000Kč bez DPH.

Ještě jedná podstatná věc na závěr: výše uvedené auto bylo 1.12.2008 ve značkovém servisu Mazda Zeman v Hloubětíně, kde mimo jiné byla provedená STK a emise. Všechny hodnoty byly v normě!

Za Váš názor Vám děkuji.

P.S. Nejlepší na tom je, že ČOI pustí do éteru, že je v čechách nekvalitní nafta, neřeknou kde a je to to tady. Servis se toho chytí a začne to svádět na nekvalitní naftu.

2009-02-17 21:14:33

Krása krása, to je zkušenost za všechny peníze a to doslova. No se Spořilovem mám své zkušenosti hlavně co se týče ND, auto jsem si tam nikdy opravovat nenechal, ale jsou tu tací co by mohli taky vyprávět!! A jak na ně? Jednoduše přizvat ČOI případně televizi, oni si to jednání rozmyslí, jinak to nepůjde ani za pomoci právníků. Případně ještě si k tomu autu přizvat soudního znalce, ale jsou to všechno peníze navíc které se budou muset zaplatit a možná je člověk dostane zpět a možná taky ne.

2009-02-17 21:33:51

Nejlepsi je pro tyto a jine pripady mit pojisteni pravni ochrany. U nekterych maklerskych spolecnosti je dokonce zdarma k povinnemu ruceni (muj pripad). Ja auto do servisu nedavam, ale chapu, ze vsichni nemaji prostory, cas a prostredky na to, si delat na aute sami. Proto je dobre mit tohle v zaloze. Ono je to hned o necem jinem, kdyz se jim ozve pravni oddeleni pojistovny Axa nez "obycejny" vlastnik vozidla.

2009-02-17 22:16:25

To mne napadlo taky,ale nevím jestli není pozdě. Co ukončit pov. ručení a udělat ho např. v AXE?

2009-02-18 08:01:29

Ahoj ... k tomu tvému článku bych chtěl dodat, že někde ( nevím kde, chce to fakticky právníka ) je psáno, že pokud se oprava odchýlí od "dohodnuté" ceny o více jak 10% je povinnen opravce ( shotovitel ) ti zavolat. Dle mého to je totální šlendriánství a prasárna, která nemá období.

Doporučil bych ti návštěvu právníka a případně se obrátil i na Policii ČR ( nejlépe rovnou prostřednictvím právníka ). Nic bych jim v současné době neplatil a auto si vyzvedl ze servisu a odvezl. Co vím, tak pokud to auto má vyšší hodnotu než cena opravy ( aspoň tak 100 000 ), tak ti servis nemůže zadržovat tvoje auto. Finanční vyrovnání je případně občansko-správní věc a ať si tě dají k soudu s tím, že jsi jim neuhradil opravu, kterou sis neobědnal a o které tě neinformovali. Ale stále se ve všem obracej na zkušeného právníka - vím, že něco podobného už se v mém okolí řešilo, tak předávám to co jsem pobral.

Co se týše AutoPalace Spořilov ... slyšel jsem samé negativa

2009-02-18 18:30:26

Auto mu nedají byť má vyšší hodnotu, prostě bez zaplacení dlužné částky mu auto nedají a naopak si mohou začít účtovat penále. To ti mohu říci na 100% mám s tím zkušenosti. Také mě když jsem kdysi koupil auto natáhli v servisu a co mělo být do 14 dnů a do 3000,- stálo 11 000,- a auto jsem měl za měsíc a půl asi. A nikdo mi nic neřekl a nezavolal, prostě nic. Co se týče těchto věcí tak bych to prostě řešil přes ČOI a né přes policii, od toho tu ČOI je a policie s tím nemá vůbec nic společného. Právníka si samozřejmě přizvat může ale bude ho taky muset platit a to jsou prachy které se mu nemusí vrátit, proto opět vítezí ČOI a nebo televize. Občas i jen taková pohrůžka ČOIkou nebo televizí stačí a hned je jednání jiné.

2009-02-18 18:42:54

Diakon - tak jsi se nechal tahat za nos Jde o protiprávní jednání a servis ti nemůže zadržovat majetek - na jakém právním základě ti můžou účtovat penále? ... že jsi si něco neobědnal a oni to po tobě chtějí? ... že porušili občanský či obchodní zákoník? ... a proč nevolat policii? ... co takhle např: § 209,§ 248,§ 250, zák. č. 140/1961 Sb., - neříkám, že ho policie nebude odkazovat na občansko-právní spor, ale pokud bude trvat na podezření z trestného činu, tak to prostě policie nabrat bude muset a bude se tím muset zabývat.

No a tím penálem - to by mohl požadovat spíše majitel vozidla satisfakci za to, že mu zadržují vozidlo a on ho nemůže užívat a vymáhat po nich peníze z ušlého zisku, atd. Každopádně já osobně bych si pro auto došel i násilým a pokud by mě ho nechtěli vydat - volám policii a chci svůj majetek

2009-02-18 23:48:14

Blbost. Jedna se o podvodne jednani porp. bezduvodne obohaceni a to je trestny cin, takze policie s tim ma co do cineni. Nejlepsi je ale mit pravnika, ktery tam zavola nebo prijde a oznami jim, ze tam posle soudniho znalce. To pak budes koukat jak najednou servis otoci o 180 stupnu.

Pokud nema servis ve vseobecnych podminkach neco o moznosti zadrzeni a penale za bnezplaceni faktury, ma smulu. Takove podminky by navic musel zakaznikovi ukazat popr. nechat podepsat souhlas s nimi.

Nairam : poslal jsem ti zpravu ohledne spolecnosti, u ktere jsem pojisteny

2009-02-19 07:46:23

Děkuji dopr, podívam se na to, případně tam zavolám. Otazka je jestli to budou ochotni řešit zpětně.

2009-02-19 07:54:25

podvod by to mohl být kdyby do auta nedaly díly které účovali. Jinak v této věci se řídíš občanským zákoníkem, ty jsi tam dal auto do opravy a tím mezi tebou a opravnou vznikl smluvní vztah, kdy jedna ze stran smluvní podmínky nedodržela.

2009-02-19 09:39:18

Strit - ano občanským zákoníkem se řídí obě strany ohledně ceny opravy, atd. Trestně-právní je ovšem věc zadržování jeho majetku - čili motáš 2 věci dohromady

2009-02-19 13:55:32

2 věci dohromady nemotám, jen uvádím, že servis tím, že udělal opravu dražší než bylo domluveno se ndopustil žádného TČ či přestupku, toto je vše věcí v občanskoprávním řízení a né v trestním řízení a kdy policie v tomto nemá co by konala. A tebou uváděné § 209,§ 248,§ 250, tr. zákona je blbost. To že by vozidlo zadržovala to je věc jiná.

2009-02-19 16:20:05

Strit: To nejsi jesiný kdo to ví, já to vím také a to ze zkušenosti na stejném případě a přímo se Spořilovem a to právním postupem s nemalými výdaji. Co se týče mé zkušenosti tak to jsem tenkrát prohloupil, ale pan borůvka to asi ví líp. Já si stále stojím za svým a to zavolat ČOI, sakra vždyt je to orgán přesně pro tyto případy tak co.

2009-02-19 18:54:09

DIAKONE - sám píšeš výše " Auto mu nedají byť má vyšší hodnotu, prostě bez zaplacení dlužné částky mu auto nedají a naopak si mohou začít účtovat penále. " ... co to meleš za pitominu - NIKDO ti nemůže zadržovat soukromý majetek - pokud by to udělal - jde o TRESTNĚ PRÁVNÍ VĚC ... to, že někdo něco nechce zaplatit či to udělal jinak je OBČANSKO PRÁVNÍ VĚC

2009-02-19 18:58:00

STRITE - když už na něco reaguješ, tak prosím reaguj na to na co jsem odpovídal Však když si přečteš to co jsem psal odzačátku, tak uvidíš, že tam najdeš, že to, že si někdo účtuje větší částku či ji nechce zaplatit je OBČANSKO PRÁVNÍ VĚC a když budeš číst dále, tak zjistíš, že reaguji jinde na jiný příspěvek, kde tu "někdo" píše, že mu budou zadržovat auto dokud to nezaplatí a v tu chvíli jde o TRESTNĚ PRÁVNÍ VĚC

Takže ještě jednou prosím reaguj na věci co jsem uváděl k různým tématům a nemotej to všechno dohromady Uváděné paragrafy jsem hodil od stolu z hlavy, protože neznám podrobnosti, ale jak už jsem asi 3* uvedl - paragrafy do placu jsem hodil v případě ZADRŽOVÁNÍ vozidla !

2009-02-19 20:46:35

ja sem to cele nejak nepochopil...to auto je vyrobene v roce 2004, a v roce 2008 te kontaktujou na bezplatnou vymenu chladice stlaceneho vzduchu. Uz zde to nechapu...to to auto mas v zaruce?

Pak sem nepochopil proc si to nechaval odtahnout na naklady servisu ,kdyz auto bylo pojizdne jen obcas chciplo. Nebylo lepsi tam s nim zajet?

Kdyz si ho tam nechal odtahnout tak si byl kontaktovan po prohlidce vozu ,kde ti byla sdelena predbezna cena opravy ?

Pokud ne tak zde je prvni chyba onoho servisu.

Dale sem nepochopil proc se divis rozdilum ceny na fakture z mazdy sporilov a na fakture od servisu kde mazda nechala opravovat dily. Predpokladam totiz ,ze Sporilov musela ty dily vymontovat poslat a v neposledni rade ti take priuctovat cenu za odtah vozu na jejich naklady :D proto je tam ten rozdil v cenach faktur...neni se cemu divit.

abych to zhrnul. Mazda sporilov udelal jednu velkou zasadni chybu a to tu ,ze ti nesdelila predbeznou cenu opravy. Pokud se dava jakekoli zbozi na opravu tak je servis povinen jeste pred opravenim cenu sdelit a nejlepe pisemne , emailem a nebo primo pri prebirani a zbeznem ohledani vypsat cenu na prebiraci protokol.

EDIT: jo a pokud by se vysledna cena opravy mela lisit vice jak o 5 nebo 10 % (ted si nejsem jistej )z puvodni odhadovane ceny tak je servis povinen te kontaktovat a znovu s tebou projednat postup co se bude delat dal. Jestli opravit ci neopravit, popripade opravit cast a tak dale... Pokud ani toto neudelali... Napsal si zkratka docela malo informaci :)

Pokud tohle neudelali tak na tom bych zacal stavet. Jinak co se tyka zadrzovani auta v servisu ,protoze neni uhrazena faktura...no nevim jestli se to smi nebo nesmi ,ale je to bezna praxe...

celkove to na me pusobi tak ,ze ty jsi byl nastvanej (mirne receno) ze te tahli 40km na prohlidku ,kde ti rekli priste opravime a to priste trvalo dlouho protoze byli neschopni sehnat chladic. Pote se auto porouchalo coz te nastvalo jeste vic a kdyz ani po nekolika urgencich stale nemeli chladic tak ses rozhodl jim to lehce okorenit a nechal auto odtahnout na jejich naklady. cimz si je asi nadzvedl ze zidle a tak si rekli ze ti to prozmenu osladi a prisla ti takova pekna fakturka....

K rozlusteni celeho problemu mas ovsem klic ty a muzes ten problem vyhrat...ovsem bude to muset jit k soudu a nez se soud vyresi auto asi neuvidis...

2009-02-19 21:13:57

CUIR - o těch 10% ( navýšení ceny opravy ) jsem už psal výše. Napadlo mě, že je to strašně těžké tady něco řešit, když víme tak 2% co se stalo a jen z jedné strany.

Mnohokráte jsem se setkal s tím, že se někdo rozčiloval jak ho kdo podvedl a nakonec při čtení "jím podepsané smlouvy jsem se nestačil divit co všechno podepsal Takže těžko takhle nadálku řešit něco co víme z jedné strany, kdy to může být i "trochu" jinak.

Jinak opět dodám - nikdo ti nemůže zadržovat tvůj majetek Ani policie není oprávněná "zabrat" auto jako kauci při opakovaném neplacení pokut, atd. ( nechci to tu rozebírat podrobněji ) pokud by to bylo v NÁPADNÉM NEPOMĚRU Čili ani servis mu nemůže zadržovat auto, které je v nápadném nepoměru k ceně opravy Pokud by oprava byla za 40 000 a auto mělo cenu 60 000, tak je to pak o něčem jiném i když si stejně nejsem 100% jistej, protože pokud se hádají o platbu, tak to řeší občanský soud v první instanci ... ale to se motám pořád dokola - to není na debatu přes "sklo" ale k sednutí na právním výkladem k konkrétnímu případu.

2009-02-19 23:16:39

prave...zname to jen z jedne strany a i ja sem psal ,ze informaci je malo...a presne jak pises ...nekdy se clovek nestaci divit co lidi podepisou za smlouvy....

2009-02-20 07:19:44

Blueberry: promiň, nechci se tu hádat, tak sem do té diskuze už radši psát nebudu. Ale s tím autem je to jako kdyby sis dal něco do zastavárny a oni ti za to dali prachy a tys to pak chtěl zpět. Taky ti to nikdo nedá bez toho abys jim zaplatil a to o něco víc než ti dali, on si tam dal auto, oni mu na tom povyměňovali věci + práce a prostě mu to auto bez peněz nedají, maximálně si můžou vše vyndat a vrátit mu auto v původním stavu a chtít jen za práci. Je to prostě zamotané, ale nechci se tu už dohadovat, rady tu pán má tak teď už si musí poradit sám.

2009-02-20 10:27:39

Diakone: Taky se tu nechci dohadovat - ale, srovnávat zastavárnu s servisem mě přijde trochu nešťastné, protože to je úplně něco jiného a nesrovnatelného. Pohybuji se neustále v trestním právu ( občas v občanském ) a tak vím co už se kde řešilo a co kdo může a nemůže a věř, že zadržovat někomu vozidlo jen kvůli tomu, že se nemohou shodnout na ceně za opravu je nesmysl a dotyčný by si slušně naběhl a dostat pokutu v příkazním řízení či podmíněný trest od prvoinstančního soudu za takovou "ptákovinu" by asi nikdo nechtěl. Pokud mě nevěříš, tak se stav v první Advokátní kanceláři a zeptej se tam. . Každopádně to neber nijak zle - nechci se s tebou hádat

Každopádně mě šlo o to, abysme ho někam navédli a né mu konkrétně radili protože nevíme ani jeden jak to ve skutečnosti je a třeba to je úplně jinak.


Odpovědět

1  2