Fórum - Téma


Model MX-5 od Tamiye v barvě RED SOUL


Fórum Pokec všeobecný Model MX-5 od Tamiye v barvě RED SOUL
doris  
Doris
2016-04-26 12:24:12

Jsem už mnoho let fandou japonských vozů a Mazdy patří k mým nejoblíbenějším, ať už po stránce velice atraktivního designu, tak i po technické a zážitkové stránce.... Mnohé z těch aut jsem ztvárnila v modelové podobě a nyní špičkový výrobce plastových modelů - Tamiya přišel s opravdu nádhernou novinkou - Mazdou MX-5 v měřítku 1:24.

http://www.mpmshop.cz/auta/124/24342.html

K tomuto modelu vyrábí přímo i originální barvu odpovídající odstínu RED SOUL,

http://www.mpmshop.cz/barvy/spreje/ts95.html

kterou zde mnozí máte na svých skutečných Mazdičkách. Je překvapivé, jak přesně Tamiya dokázala tento barevný odstín trefit i v klasickém spreji, jenž se nanáší přímo bez nutnosti dávat ještě další vrstvu barevného pigmentu, jako je tomu v reálu.

V tomto vláknu, které tady dávám pro odreagovaní a jako případnou inspiraci pro ty, kteří by chtěli mít tenhle nádherný auťák doma i v modelové podobě, přinesu postupně kompletní report z jeho stavby. Díky vynikající kvalitě a přesnosti dílů není stavba takových modelů příliš náročná, nejdůležitější je dokonale zvládnout právě povrchovou úpravu karoserie a dbát na čistotu práce.

1.část - příprava a nástřik karoserie

Po vybroušení dělících rovin na plastových výliscích se plasty důkladně odmastí v jarové vodě a vyčistí od prachových částic. Modely stříkám barvami a laky ze spreje ( vše origo od Tamiye) v místnosti, kde si předem navlhčím podlahu (aby se zamezilo víření prachu). Po nanesení červené podkladové barvy ( základ) se stříkalo několik slabých vrstev perleťové metalízy (Red Soul)a nakonec se nanesly 4 jemné vrstvy čirého 1K laku. Celková tloušťka nástřiku činila nějakých 40um, z toho čirý lak zhruba těch 15-20um. Po 48 hodinách je už lak dostatečně tvrdý a může se začít s jeho finalizací. Povrch takového laku vypadá zatím jako "slupka pomeranče", což je bohužel u těchto 1K laků skoro pravidlem...

Takto práce začínala:

doris  
Doris
2016-04-26 13:13:28

2.část - srovnání laku a jeho vyleštění k dokonalosti

"Pomerančovou slupku" bylo třeba nejprve zbrousit vodním smirkem - nejprve 2000 a ve finále jsem skončila až u 9000, všechno velice jemně a opatrně, protože zejména na hranách hrozí přebroušení laku. Pak následovalo leštění, k němuž v první fázi používám 3M pasty a následně vícesložkový vosk, který si k tomu připravuji přesně na míru a který úspěšně používám i na lacích skutečných aut. Ten se nechá na laku dobře zaschnout a nakonec vyleští k dokonalosti do zrcadlového lesku, na němž není jediná sebemenší vada nebo škrábaneček); porotci na soutěžích takové modely hodnotí doslova pod drobnohledem, takže si člověk musí dát na práci opravdu záležet.....). Na posledních fotkách je vidět i nádhernou strukturu metalického zrna, kterou vosk umí takto zvýraznit.

doris  
Doris
2016-05-14 21:50:12

3. část - sestavení podvozku

S MX-5 jsem zatím nejezdila, ale jízda to bude určitě pěkná a bude to hezky držet na cestě..... Těch součástek na podvozku bylo docela mnoho a vypadá to, že si na zavěšení kol dali Japonci solidně záležet.Hlavní zadní náprava je pěkně složitá a napasovat ty součástky k sobě nebylo až tak snadné. Na fotkách je vidět přehled vše dílů podvozku a následně jeho sestavení. Kromě červeným brzdičů by měly být barvy autentické podle reálu.

doris  
Doris
2016-05-15 08:51:20

4.část - interiér

Plastové díly jsem stříkala několika slabšími vrstvami matné černé barvy při vyšší teplotě (barva zaschne dříve, než se zcela slije, takže si zachová typickou strukturu), což umožní dosáhnout realističtějšího vzhledu povrchu připomínajícího strukturu originálních plastů na palubovce a taktéž imitaci kožených sedaček. Obtisky na chromovaných dílech fixuji čirým lakem, aby jednak spolehlivě držely a také aby se umocnil sklovitý efekt na povrchu. Stavebnice obsahuje i figurku řidičky, nicméně do modelu ji asi dávat nebudu.

doris  
Doris
2016-05-15 10:31:51

5. část - doplňky a kompletace

Na karoserii se doplnily veškeré detaily a chromovaná loga Mazdy, která jsou i na kolech. Trochu je mohli udělat větší + nízkoprofilové pneu se sportovním vzorkem, ale beru, že Tamiya vycházela ze základní verze výbavy a model je jinak velice věrný předloze. Přesnost a kvalita dílů je excelentní, ostatně tento japonský výrobce modelů patří k absolutní světové špičce. Uvažovala jsem i o sběratelských modelech z kovu - líbí se mi třeba Mazda 6 v měřítku1/18, na první pohled je hodně pěkná, ale v jemnosti detailů a kvalitě zpracovaní jsou bohužel tyto kovové modely o nějakou tu třídu níž. Tak snad zas někdy Tamiya přijde s dalším pěkným autem a třeba to bude opět Mazda, jejíž design považuji za jeden z nejzdařilejších.

Poslední série fotek v interiéru + dokončený model.Až bude lepší počasí, nafotím ho i venku, kde vynikne i nádherný lak Red Soul. Musím uznat, že lakýrníci si na náročnost oprav tohoto laku stěžují oprávněně, protože třeba díly, které jsem stříkala zvlášť, bylo nutné doladit, aby odstín 100% seděl k laku karoserie ( zrcátka, kliky, nebo třeba horní část výplní dveří).

2016-05-15 10:54:26

doris: fuuha. Moc pjekne. Ja taku trpezlivost nemam.

doris  
Doris
2016-08-30 09:01:37

danka: Ahoj Danko a děkuji za milá slova.

Mne to baví stavět krásná autíčka a navíc se mi hodně zalíbila práce s RED Soulkou, kterou jinak lakýrníci považují za čertovskou barvu kvůli náročnosti aplikace a doladění odstínu.

Nyní jsem dokončila RX-8, rovněž v této barvě a musím uznat, že design Mazdy je prostě nepřekonatelný a červená ji moc sluší.

Finálně vyleštěný lak tónuji speciálním pigmentem, který je obsažen ve vosku, takže lak získá neuvěřitelnou hloubku lesku a atraktivně se vykreslí metalické zrno. Při focení v exteriéru to pak krásně vynikne včetně měňavého efektu laku dle nasvícení... Stejně tak to funguje i na skutečných autech, kde tento vosk připravený přesně na míru laku poskytuje autu vynikající a trvanlivou ochranu před různými negativními vlivy počasí i provozu a zatraktivní jeho vzhled.

Více fotek je zde:

http://www.mazdaclub.cz/u...mages_category.php?id=795


Odpovědět