Fórum - Téma


Manuál x Automat


Fórum O vozech našich členů Manuál x Automat


Diskuze o vozidlu2009-06-12 15:00:43

Velmi by mě zajímaly vaše názory ohledně převodovky. V době, kdy jsem byl hrdým majitelem MX-3, jsem si nemohl vynachválit manuál, kdy jsem si bez pořádného zahrabání nedovedl představit rozjezd a samotnou jízdu. V případech, kdy jsem si mohl dovolit natankovat do plných, jsem tuto činnost provozoval velmi často (samozřejmě do té doby, kdy mi nezačalo zase svítit hladové oko ). Na druhou stránku zase celkem trpěly pneumatiky. Ale to je zase jiná kapitola.

Před dvěma lety jsem se zúčastnil sprintu na Matador Tuning Párty v Hradci Králové (nepochopim, že letos není - věčná škoda ). Samozřejmě jsem se opět rozjel svým známým způsobem a díky tomu mi soupeř ukázal záda . Posléze se od něj dozvídám, že měl načipovanou Ibizu .

Ale co se týče spotřeby, byla moje 1.6i celkem úsporná (když sem na to nedupal).

Nyní vlastním Xedosku 6 2.0 V6. Proč jí zmiňuju? Protože ji mám v automatu. Po asi ročním ježdění mohu porovnat.

MX-3: sportovnější jízdní vlastnosti, živá (hlavně v zatáčkách), pomalejší rozjezdy (1.6 je na sporťáka opravdu málo), nízká aktuální spotřeba (cca 12 - 15 l), průměrná cca 6 - 8 litrů, zadní sedadla nepohodlná.

Xedos: komfort, rychlejší jízda, lepší starty (automat moc nedovolí hrabání), ale to všechno na úkor vysoké spotřeby, která se pohybuje cca okolo 20 - 30 l aktuální spotřeby (8 - 10 litrů průměrné).

Když to shrnu, automat je super věc pro dlouhé cesty a klidnou pohodovou jízdu. Navíc, řidič má pravou ruku prakticky volnou. Ale v případě vyšších objemů bych už asi váhal. Manuál není moc pohodlný, ale za to ušetří víc na spotřebě, řidič má větší kontrolu nad jízdou a může se i vyblbnout.

riki


Odpovědět