Fórum - Téma


M3 BM lak


Fórum 3 III BM M3 BM lak

Manuály  |  Inzerce  |  Model Mazda 3 III BM  |  Naše vozidla


1 ......... 6  7  8  9  10 ......... 29

2015-03-04 07:11:07

Včera som dôkladne umyl auto,prezul na letné pneumatiky a aj keď umývam vždy len prietokovou kefou s množstvom vody a suším len umelou jelenicou som objavil na kapote v úhle proti slnku dosť jemných škrabancov ktoré neboli nikde inde iba tam.Minulý rok som odkladal voskovanie a leštenie ale teraz to musím spraviť lebo už je to fakt potrebné.

Auto po včerajšku vyschlo tak dnes ma čaká fuška a to napastovať celú karosériu a vyleštiť,počítam že sa budem s tým hrajkať celé doobedie.Interiér a všetky plasty to čaká taktiež ale tie majú ešte čas.Na všetko mám novú výbavu autokozmetiky od fi.Sonax tak dúfam že ma nesklame.

2015-03-08 10:48:48

Tak som to napastoval a vyleštil a myslím že už bol najvyšší čas.Ten lak bol neskutočne suchý a zožral mi polovičku Sonax leštenky.Teraz už iba interiér a na pol roka je určite pokoj.

Dlho sa tu neobjavili žiadne fotky tak som to aj nafotil.

2015-03-08 14:59:39

forester: Za necelé 4 hodiny? To jsi to musel odfláknout :-D Já jsem včera voskoval asi 6, a dneska mě bolí ruka od ramene dolů :-D

doris  
Doris
2015-03-08 15:41:23

technick: Tak tak, první a pořádné voskování dá dost práce, aby to k něčemu bylo. Já jsem například toho červeného Yarise čistila, leštila a voskovala celý víkend ( po částech a s přestávkami, protože to byla opravdu fuška), než byl lak i vše ostatní v pěkném stavu. Vyplatí se to. Udržované auto už pak spíš jen konzervuji, leštění i detoxikace dají minimum práce. Je to hezky vidět i na tom videu s Yarisem ( je i v mém profilu + dávala jsem ho rovněž na fórum), že ten lak byl po několika měsících i přes každodenní provoz a absenci garáže prakticky pořád stejně lesklý a měl stále tendenci odpuzovat vodu; aplikace a leštění vosku už šlo v pohodě a i celkem lehce.

Jinak tento víkend byly na voskování ideální podmínky, určitě mi pak dej prosím vědět, jak jsi s výsledkem spokojen a jak se Ti auto umývá.

2015-03-08 18:07:03

technick: tak pozor,prvý deň som to poriadne umyl a vysušil,vymenil kolesá druhý deň ošetril pneumatiky a uložil a na tretí deň navoskoval a vyleštil posledná fáza trvala asi 4 hod.Auto sa musí najprv dobre vyschnúť skôr sa to nedá pastovať lebo vždy ti odniekal vytečie voda a celý výsledok stojí za prd.

2015-03-08 18:38:29

Forester: fakt vyborna praca, mazdicka ako priamo z vyrobnej linky. Ostatni ti iba zavidia, ze uz mas aj prezute aj nalestene. Ja sa chystam zaciatkom aprila dokladne umyt, navoskovat a prezut na letne R18.

doris  
Doris
2015-03-08 19:02:36

forester: Pěkná práce. Jinak na dokonalé a hlavně rychlé vysušení je nejlepší auto krátkodobě projet (samozřejmě musí být přívětivé počasí a suché cesty), tlak vzduchu spolehlivě vytlačí vodu ze všech skulinek. Před voskováním už jen stačí auto vytřít vlhkým měkkým hadříkem, aby se odstranila zrnka prachu a stopy po vyteklé vodě.

2015-03-08 19:33:23

Chci se zeptat, mazdu mám v barvě redsoul, auto vlastním zatím pouze týden, po pár deštích barva trochu ztrácí lesk, asi mi auto před předávkou prodejce nenaleštil. Někde jsem četl, že by se úplně nový lak neměl leštit aspoň 3 měsíce, nevíte co je na tom pravdy? Pak jsem se chtěl ještě zeptat, jéstli vadí novému laku jak jsou na ručních myčkách různé leštící chemie? (programy na vapce)

doris  
Doris
2015-03-08 19:50:04

pity27: Už se to tu probíralo vícekrát. Chemie je vždy více či méně agresivní a sundává z laku vosk + dává zabrat i laku samotnému a dalším materiálům auta. Co jsem zkoušela na vzorcích laků, tak i ty drahé značkové šampóny nejsou žádná výhra. Leštící přípravky a podobné věci jsou nic moc, pouhá krátkodobá záplata, která neřeší mnoho důležitých věcí. Nic nenahradí kvalitní vosk aplikovaný poctivě na celý exteriér auta. Vypadá to třeba takhle:

http://www.mazdaclub.cz/f...lect=137587#message137587

Pouhé NALEŠTĚNÍ auta je celkem k ničemu, pokud lak nemá i KVALITNÍ KONZERVACI - když tu laku poskytuješ pravidelně ( minimálně 1-2x za rok podle způsobu provozování auta) a auto umýváš šetrně i bez jakékoliv chemie, ten lesk Ti tam vydrží trvale. Viz níže přiložené foto kapoty 23let starého auta.

Já osobně navoskování nového auta rozhodně doporučuji, lak lze voskovat ihned, jak vytvrdne a vyzraje. Než se k nám doveze auto od výrobce, je ten lak už dávno O.K. Mám to odzkoušeno i na 1K lacích, které voskuji už i po týdnu od nástřiku (v závislosti na teplotě).

2015-03-08 21:52:32

Dámy danka a doris ďakujem za pochvalu,a od doris akožto majsterky na ošetrovanie karosérie si to vážim obzvlášť.

pity27:áno kedysi to tak bývalo,lak na Škodovkách musel vyzrieť pamätám si dokonca ako sa dávali nové vozidlá po kúpe na slnko aby sa lak vypálil Dnes majú laky moderné zložky ktoré sa vytvrdia už skoro a prakticky hneď sa ho dá zaťažiť a naleštiť ho.Do myčky dávaj auto len výnimočne lebo aj keď tie kefy už nie sú tie plastové ala flašové ale na spôsob viledy ale ručné umytie to nenahradí.Ale to už kafrem do remesla doris ktorá tomu rozumie asi najlepšie

2015-03-09 09:28:16

Tak už i já jsem si po svém ručním mytí nadělal nějaké škrábanečky, včera za plného slunce to bylo trošku vidět. Asi moc tlačím na houbičku a blbě vyplachuji (nebo mi to nadělal prodejce už při prvotním oplachu, přes zimu jsem to moc nezkoumal, takže těžko říct.). Včera díky teplu jsem nemusel používat kyblík, ale normálně hadici na okamžitý oplach všech nečistot, a to se mi teda líbí daleko víc, než lak šmrdlat špinavou houbou, byť jen tahem několika cm.

Třeba jsou to jen škrábanečky ve vosku :) Během necelých 2 měsíců voskováno 2x voskem od Doris, vždy dost pečlivě (alespoň podle mě, tedy možná vůbec :) ), už se docela těším na další voskovací proces.. A včera jsem také přezul na letní..

doris  
Doris
2015-03-09 10:51:30

chvost: Ahoj, škrábance už bývají i na autech v showroomu, a často dost výrazné, bohužel. Jejich šetrné rozleštění vyžaduje pečlivou práci, ale pokud jsou jemné, odstranit se dají beze stopy. Když myješ auto, je třeba mít k tomu dva kbelíky - v jednom si houbku vyplachuješ od nečistot a v druhém pak namáčíš v čisté vodě. Znečištěnou vodu doporučuji vždy obměňovat. Nikdy nedopusť, aby se auto mylo špinavou houbkou, od toho se ty škrábance tvoří, protože nečistoty jsou pro lak abrazivní. Jinak důkladný oplach auta ( i mírně tlakovou vodou) je nutný vždy před KAŽDÝM mytím, jinak tam zůstane halda nečistot, které pak tou houbkou roznášíš po laku a tím se poškrábe. Zároveň doporučuji používat měkkou houbku s dlouhými vlákny, aby tyto držely nečistoty co nejdál od laku.. Hodně dobrý kompromis i s ohledem na cenu je houbka z mikrovlákna nebo i mycí rukavice.

Kdysi jsem o tom psala článek; měla bych ho ale rozšířit s ohledem na nové zkušenosti a postřehy, které jsem během let získala. Mohly by se hodit dalším lidem:

http://www.mazdaclub.cz/c...ak-pecovat-o-automobil-10

Škrábanečky v samotné mikrovrstvě vosku na laku vidět nejsou, byť by se vosk místy odstranil, tak pouhým okem to poznat není. Poznal bys to při oplachu auta, že v těch místech se budou stále zdržovat zbytky vody.

Vosk samotný škrábance neudělá nikdy, na to má příliš jemnou pigmentaci (nano-báze), ostatně na tom videu je to krásně vidět právě za slunečného počasí, že po navoskování je lak jako zrcadlo bez náznaku škrábanců:

https://www.youtube.com/w...Y-aM3S50&feature=youtu.be

On ten vosk je hodně jemný a aby odstranil škrábance z laku, je třeba postup opakovat vícekrát. Hrubší brusné pasty si poradí se škrábanci rychleji, jenže za cenu výrazného ztenčení laku + zůstanou tam po nich viditelné hologramy. Pro delikátní lak na Mazdičkách je použití abrazivních past naprosto nevhodné. Prioritou je to šetrné umývání, aby nevznikaly nové škrábance.

Jinak voskovat stačí bohatě jednou za půl roku, ta konzervace Ti tam vydrží i mnohem déle.

2015-03-09 11:36:25

Ahoj Doris, děkuji za reakci.

Auto myji a voskuji pouze když se dostanu domů na návštěvu na venkov za rodinou, v praze nějak nemám kde.

Můj postup: Wapkou opláchnu kolem dokola (hlavně teď jsem to dělal důkladně, po cestě z hor z Itálie bych mohl nadrolit hromadu soli), poté mám dva kyblíky s vlažnou vodou.. Ale je pravda, že používám nejdříve jeden, na hrubou špínu, a poté jedu znova čistým kýblem, pak si jdu oba zase naplnit.. Spíše houbu hodně namáčím, aby špína z auta stékala, než abych špínu ždímal zpět do kýble. V tom bude možná ten problém.. Ale už má být teplo, tak místo kýblů, budu rovnou používat hadici a houbu často prostříkávat a ždímat.. I když je pravda, že se ani nestihla zašpinit, kolik vody přes ní protejkalo. A pak už suším mikrovláknem.

Houbu mám kvalitní od Sonaxu - na jedné straně hladké mikrovlánko, na druhé dlouhá vlákna.. A sušící a leštící hadříky taktéž od stejné značky.

Přemýšlím i nad kvalitní jelenicí, ale zrovna tam bych se bál, že si nadělám škrábanců nejvíce, když se to šudlá nasucho.

Poslední voskování jsem prováděl chvíli hadříkem, poté jsem se na to vrhnul holýma rukama, a normálně mě to bavilo daleko více, a člověk má i daleko více citu, jak na detaily, tak i na velké plochy.

2015-03-09 13:08:30

Doris, měla by ses zaregistrovat na "konkurenčním" slovenském portále pro Japonce. Jsou tam ohledně laků bez tebe bezradní :)

doris  
Doris
2015-03-09 19:32:23

chvost: Při mytí určitě tu houbku proplachuj v jednom kbelíku a současně v druhém vydatně namáčej v čisté vodě. Vodu pravidelně obměňuj v obou. To prvotní umytí "nahrubo" může být hlavní příčinou oněch jemných škrábanců - zpravidla Ti budou vznikat na dílech, které umýváš ke konci, jak už voda i houbka obsahují více nečistot.

Pokud tu houbku vyplachuješ a vydatně postříkáváš vodou z hadice, je to dobrý nápad a účinné řešení. Přesto na umývání vždy jeden kbelík s vlažnou vodou budeš potřebovat.

Jelenice je výborná věc, lak Ti nepoškrábe, i když leštíš na sucho. Je však třeba to udělat ihned, když vyleštíš vosk mikrovláknem. Je to hezky vidět i na tom videu výše, kdy po vyleštění mirkovláknem beru do ruky jelenici a lak doleštím. Pokud na laku ani na hadříku/jelenici nejsou smítka prachu, škrábanců se není třeba obávat.

Voskování a pečlivé rozleštění vosku po laku měkkým hadříkem mám odzkoušené jako nejúčinnější aplikaci, při níž se lak čistí + leští a konzervuje najednou. Pokud vosk roztíráš dlaní, i toto řešení je vhodnou alternativou, která je docela příjemná pro ruce, ovšem je třeba si uvědomit, že takto docílíš pouze konzervaci laku. Já takto aplikuji vosk na Primeru, která má lak ve velmi pěkném stavu a je hedvábně hladký; už ji máme spíše pro radost.

cestovatel: Hmm, tak to se přiznám, že jsem neměla tušení, že takové fórum na SK je. Díky za tip. Každopádně tady jsem zvyklá a ráda sdílím své zkušenosti s dalšími lidmi, kteří mají podobně jako já zájem o svůj vůz pečovat snadnou cestou a udržet ho tak dlouhodobě krásný i odolnější před různými vlivy prostředí.

2015-03-18 20:15:20

Máte strach o lak Mazdy a myslíte si, že patří k nejhorším na planetě? :)

Ferrari má zřejmě ještě horší kvalitu laku - dnes jsem narazil na tuto fotografii:

Needitujte mi příspěvky, to mě raději rovnou zabanujte na fóru! Nechápu důvod, proč mi byl odstraněn příspěvek obsahující fotku poškození laku

doris  
Doris
2015-03-19 07:14:43

cestovatel: Docela síla. Ono nejde až tak o samotný lak, ale na prvním místě je způsob, jak se s ním zachází. Pokud majitel hodil auto do myčky na kartáče nebo ho nechal "umývat" suchou cestou pomocí "zázračných" přípravků, které slibují dokonalý výsledek bez použití vody....., tak to spolehlivě zničí každý lak, i ten nejodolnější keramický s nanotechnologií.

Lak na našich Mazdách je spíše měkký a tenký ( když ho porovnám s mnohými konkurenty), přesto při slušném zachází bez problémů vydrží a není třeba si dělat vrásky na čele. Mám odzkoušeno na M6 ( viz spousta fotek, které jsem dávala na fórum i do profilu).

Chystám se připravit a vložit sem na MC nový článek, který bude pojednávat podrobněji o této problematice. Zaměřím se v něm na péči o citlivé laky, které jsou k poškození náchylnější. Jsem vždy zastáncem preventivních opatření, aby při správné (a přitom nenáročné) údržbě bylo následně s lakem minimum starostí a efekt byl dlouhodobý. Budu vycházet především z vlastních zkušeností, podložených více jak 15ti léty praxe.

2015-04-05 21:18:58

prve voskovanie auta po zime ucinky vosku od doris velmi pekne dakujem som velmi spokojny odporucam

doris  
Doris
2015-04-06 09:00:56

miso173: Nádherný výsledek, moc mne těší, že jsi s voskem spokojen a děkuji za slova uznání. Je znát, že jste odvedli velmi kvalitní a pečlivou práci, tak přeji hodně radosti a dlouhodobou spokojenost.

2015-04-07 09:34:38

Možná hloupý dotaz, ale myslíte, že bych byl za debila, kdybych prodejci napsal, ať mi auto nemyjou a neleští? Raději pojedu se špínou, než se škrábanci. Když to tak čtu a co jsem viděl, je fakt že to už drbou v salóně a asi se s tím moc nemazlí....

Tak nevím, auto mám mít cca za měsíc


Odpovědět

1 ......... 6  7  8  9  10 ......... 29