Fórum - Téma


M3 BM lak


Fórum 3 III BM M3 BM lak

Manuály  |  Inzerce  |  Model Mazda 3 III BM  |  Naše vozidla


1 ......... 3  4  5  6  7 ......... 30

2015-01-12 17:29:39

anda22: taky mám vosk od doris, spokojenost, jenom teď v zimě jaksi nemám možnost to ručně pořádně umýt, takže trochu pro mně problém, chtělo by to garáž, no

2015-01-12 18:45:33

Taktéž jsem kolem Vánoc obdržel vosk od Doris a těsně před silvestrem jsem voskoval. S mytím atd mi to zabralo krásných 7 hodin, ale bavilo mě to dost a žádný benzín jsem potom nepotřeboval :) A docela se těším až se udělá zase hezky, a budu moci auto převoskovat :)

Jen teda nemohu moc zatím posoudit účinky vosku, sotva jsem navoskoval, tak druhý den začalo být počasí pěkně shitové, a od té doby mám trochu Mazdičku špindírku. :)

Dnes jsem schválně v Praze zajel do takové té samoobslužné myčky, kde hodíte drobné do automatu, do ruky si vezmete wapku a k dispozici jsou 4 mycí programy (1 - teplá voda s práškem, 2 - studená voda na oplach, 3 - voda s voskem či co, 4 - nějak upravená voda na finální oplach), a všechny tyto programy vám jedou z jedné wapky. Je tam zakázáno používat houby, hadříky či kyblíky.

Tak jsem za 50 kč zkusil jenom program č.2, z auta jsem sundal jen tu největší špínu, a taktak mi to vystačilo na celé auto. Jak by se mi hodila houba na omytí.. Takže teď je Mazdička trochu čistější, ale žádný zázrak, furt ušmudlaná. Alespoň jsem omyl tu sůl.

Nechápu jak je možné hezky omýt auto jen za pomoci wapky, leda by ten prášek v programu č. 1 byl hrozně agresivní.

Já si raději počkám až se zase pojedu podívat za rodinou, kde na mytí budu mít klídek.

Jen mě napadlo - jak si vosk od Doris rozumí s přípravky do odstřikovačů?

2015-01-12 19:00:04

chvost: Nemyl jsi to vedle Shellky za nákladovým nádražím Žižkov? Zahlídl jsem tam tmavou M3. Jinak stojí to tam za bačkoru, jen pro hrubé umytí, pokud chceš pořádně, tak se vyplatí zajet někam do myčky, kde Ti to ručně umyjí a vysuší.

2015-01-12 19:06:02

motion: Ano, přesně tam :) to je už podruhé, co mě někde někdo nachytal a pak mi to tady na fóru dává vědět :))

Mě to bylo jasný, že neodjedu s naleštěnou károu, chtěl jsem jen proudem vody za pár kaček smejt špínu.. Raději si to budu mýt sám, baví mě to a pak z toho budu mít větší radost, než to někam dávat. :)

doris  
Doris
2015-01-12 19:19:13

chvost: Já myji auto vlažnou vodou ( cca 35-40°C) a velmi měkkou houbkou, vystříkání wapkou má valný účinek vesměs jen tehdy, pokud je špína na autě dokonale promočená, ovšem ani toto není 100%, že ji proud vody sundá. U nás na Ostravsku je celoročně na cestách mastná špína od náklaďáků převážejících uhlí a další binec ze šachet a tu z laku studenou vodou dostat nelze. Pokud špína zaschne, wapka si s tím moc neporadí a silnější proud při stříkání auta z malé vzdálenosti je celkem nebezpečný, neboť může napáchat škody na laku i jiných materiálech auta. Musí se tedy použít houbka (vždy), pak se odstraní i mazlavá špína a lak získá opět původní vzhled a kapičky vody pak na něm opět tvoří perličky. Kvalitní přípravky do ostřikovačů vosk nijak nenaruší, nikdy jsem nezaznamenala problém.

Já nyní testuji vosk na autě, které je určené na každodenní a náročný provoz a není garážované. Po dvou měsících od voskování je konzervační účinnost vosku výborná, ale jak jsem psala, mám svůj osvědčený postup mytí a ten dodržuji a doporučuji toto i svým klientům, pokud mají možnost auto si umýt ručně vlažnou vodou a měkkou houbkou.

2015-01-12 19:32:13

Doris: Já si nechal právě všechny houbičky i hadříčky mimo Prahu, tak jsem jen chtěl toto ozkoušet, jak to bude fungovat.. Wapka naštěstí neměla nijak extra silný proud a ještě to bylo rozstříknuté do širšího záběru.

U té špíny jsem si taky právě před pár dny všiml že je dosti mastná.. A přitom bych si myslel, že mastnotu je potřeba odmastit, že mi vlažná voda stačit nebude.. Těším se až na ní budu moct vlítnout. Je jasné, že máš své postupy, já si snad také časem vytvořím své, až na to budu mít víc času sledovat jak se to chová.. a hlavně až nebude taková mokrá špinavá zima nezima.

Díky za info k ostřikovačům.

2015-01-12 19:34:46

Tak mě napadlo, když je ten lak tak tenký, nehrozí od přílišného používání wapky oprýskání laku? Už jsem to viděla na nějakých autech, většinou dodávky...

2015-01-12 19:42:07

anda22: určitě ano. Já dnes vzal wapku poprvé do ruky, vědom si toho, že nesmím moc prudce. Naštěstí proud byl spíše slabší než dostatečný. Rozhodně bych nevzal do ruky tzv "rotační nástavec", který jsme měli doma, který dokázal i do pískovcového bloku plotu udělat vryp. Dnes mi šlo hlavně o vystříkání špíny a soli ze spár plechů, podběhů atd.. k tomu by asi postačil i proud z hadice se zahradní pistolí.

MAX6  
J.
2015-01-12 19:48:24

anda22: Může se to stát. Takhle mě na jedný ruční myčce odloupaly lak na zrcátkách u 323. Záleží ale hodně na typu hlavice co je na vapce. Když se použije ta jemná,tak nehrozí vůbec nic. Ty drsnější hlavice používaj na těch ručních mytích,protože jim to ušetří čas. Já mam vapku svojí a na auto používám tu nejjemnější hlavici. Dá se to poznat,když stříkaš a těsně k tý hlavici strčíš ruku,tak to nesmí bolet nebo to nějak řezat. Pak to domejvam ručně - kýbl + moje ovčí rukavice

doris  
Doris
2015-01-12 19:57:09

chvost: Ona ta mastná špína půjde dolů z navoskovaného laku bez problému i vlažnou vodou bez jakékoliv chemie - mám odzkoušeno, ale chce to mít k dispozici měkkou houbku a dva kbelíky vody. Houbku budeš proplachovat ve vodě, abys z ní odstranil špínu a případné abrazivní částice ( první kbelík) a pak budeš mít druhý kbelík, v němž houbku vydatně namočíš a budeš následně lak umývat. Tak to dělám třeba já a je to hodně spolehlivá cesta, jak zamezit poškrábání laku při mytí. Před samotným mytím je ale třeba lak a veškeré skulinky i spáry vydatně vystříkat proudem vody - přiměřeně silným - sundá hrubou špínu a abrazivní částice, což je důležité.

anda22: Hrozí poškození, samozřejmě. Na delikátní lak Mazdy je silný proud wapky naprosto tabu. Wapku používám jen na podvozek a elektrony, přičemž na plastové kryty a podběhy opět raději opatrně.

2015-01-12 23:58:36

Safra jako ze wapka muze poskodit lak? No dobry tak pak uz zbejva jen lehky destik, radeji ne bourka. Neni to prehnany???

2015-01-13 07:25:27

Boha lidi zase nedelejte z tech laku uplny vodovky.Bezna wapka co je na myckach mi lak neposkodi.Jedine kdybych nejak hlavici bouchl do laku a poskodil ho fyzicky pak jo ale normalne se toho nebojim.Leta myju wapkou a nikdy na zadnem aute se nestalo ze by se lak poskodil/loupal.A znam pouze jednoho co semu to stalo ale jen kvuli tomu ze pred nastupem do wapky si nechal od deti pomalovat auto barvou na omitku a "chytre" to nejprve zacal sundavat spachtli a poskodil si lak.Pak mu wapka odloupala na dverich kus.Ale jen na dverich zbytek auta ok.Takze ja bych to zase neprehanel.

2015-01-13 09:15:22

stambous: No asi tak tady je to jak u fajšmekrů.. Já si jen dával cca měsíc, aby lak zatvrdl a už zajel do myčky a jezdím tam každý týden.. Lak je úplně v pořádku

2015-01-13 10:29:52

mikejn: Sám bych takovým fajnšmekrovským řečem také nikdy nevěřil, před třemi měsíci jsem ještě neměl ani tucha o tom, jak se dá zničit lak mytím, já jsem myl svůj starý i další nové rodinné vozy pouze vodou s jarem a smetáčkem :)

No a zhruba před měsícem, těsně před převzetím svojí Mazdičky během jednoho slunečného dne vedle mě na křižovatce zaparkoval jeden z těch lepších potuněných Touaregů. Byl černý, krásně čistý, akorát jak se leskl od slunce, tak se ukázalo jak je poškrábaný. Přidám obr z googlu.

A já si takhle nový auto poškrábat nechci.

2015-01-13 11:41:01

Na myčkách sa takýchto jemných škrabancov nezbavíte.Pravidlo je že treba vždy veľa vody a niekedy na myčkách voda iba čurá a tie otáčky kefy proste narobia tie škrábance lebo idú na sucho.

Vapka asi ublížiť nemôže ale všetkého veľa škodí a to doris má pravdu že z malej vzdialenosti tá voda zalezie úplne všade čo tiež nie je za potreby lebo pri normálnom mytí sa to stať nemôže.

2015-01-13 12:01:26

chvost: tak jasne mycka a ty kartace lak poskodi a udelaj na nem presne tyhle "skrabance" casem.Ale wapky se opravdu nebojim ze by me nejak znicila neposkozenej lak.

2015-01-13 14:33:57

Lak určite nie ale voda pod silným tlakom sa dostane aj tam kde je to nežiaduce a to za tesnenie okien,na panty,do podbehových otvorov kde sa potom ťažko v zimnom období suší a tým nahráva pôsobeniu korózie.Ja som trebárs v snahe mať čistý motor takto odpísal alternátor kde odišli diódy ako aj separátor.Takže vapka áno ale len z mierou a nadsataviť ju na okrúhly prúd vody a nie rezací.

Po zime aby sa zmyli všetky zbytky soli mu treba pridať a nechať dobre vysušiť v teplej garáži alebo na slnku keď nie je ani jedno k dispozícii treba to dať na pol deň do garáže supermarketu.

doris  
Doris
2015-01-13 18:07:21

Pokud s wapkou pracujete rozumně, pak samozřejmě laku neublížíte, ale znám z vlastního okolí šílence, kteří ten lak vodou doslova řežou, aby odstranili i hodně odolnou špínu jen pomocí tlakové vody, a pak to nese bohužel své následky. Už za mnou bylo několik lidí, kteří měli po takovém účinnějším použití wapky lokálně sloupaný lak na kapotě nebo spodních částech dveří nebo prahů. Mohlo tam sice být předtím malé poškození od kamínku nebo prasklinka ( to už člověk nezjistí), nicméně velký tlak vody dokonal dílo zkázy. Pokud bych to neviděla na vlatní oči, také bych tomu nevěřila, ale je to tak. Proto jsem na to výše upozornila.

2015-01-13 20:04:36

Nikdy sem neřešil lak ani mytí auta. Ale co mam novou Mazdu, tak to řešim strašně moc, sakra, proč sem kupoval tak krásný auto??

Zatim sem to zkusil 1x wapkou a bál se přiblížit těsně k laku, jenže z dálky špína vůbec nemizí! Tak sem na rozpacích a nevim co dál. Jestli je horší wapka, nebo nechat sůl a špínu ničit lak... Chtěl bych auto pořádně umýt, abych ho mohl důkladně navoskovat, ale zatim to odkládám a to je asi taky chyba...

OT: Doris, nejsi Doris z modelářského modelforum.cz ??

doris  
Doris
2015-01-13 20:21:12

vit70: U Mazdy je třeba být opatrnější,protože lak má měkký a poměrně málo odolný vůči poškození. Navíc je hodně tenký, například konkurenční Toyota má dvojnásobně silnou vrstvu (měřili jsme to). Ale i to se dá bez obav zvládnout a pokud máš možnost ručního mytí, je to ideální.

Sůl z auta odstraňuji co možná nejdřív, když slané břečky z cest vymizí a má to tedy smysl. Stačí k tomu důkladné vystříkání vodou i bez použití silného tlaku. Špína už se ale odstraňuje hůře ( viz můj příspěvek výše); zhruba to jde + odplavíš abrazivní částice, ale takový ten mastný špinavý film se tam bude po vyschnutí auta objevovat dál ( u nás na Ostravsku to je pořád...). Osobně si pomáhám velmi měkkou houbkou s dlouhými vlákny, která minimalizují riziko poškrábání laku.

A ohledně Modelfora - ano, to jsem já.


Odpovědět

1 ......... 3  4  5  6  7 ......... 30