Fórum - Téma


M3 BM lak


Fórum 3 III BM M3 BM lak

Manuály  |  Inzerce  |  Model Mazda 3 III BM  |  Naše vozidla


1 ......... 8  9  10  11  12 ......... 29

2015-04-08 23:18:24

zdenooh: né nalepil jsem to jen na ty prahy,kde lak trpí nejvíc a jinam už ji lepit nebudu.

doris  
Doris
2015-04-08 23:39:09

spirit: S wapkou opatrně, je třeba vždy nastavit optimální tlak vody, jinak může i lokálně poškodit lak - raději to píši takto přímo, protože znám lidi, co stříkají auto wapkou na plné pecky z tak malé vzdálenosti, že se až "hýbou plechy".... Šílenci...

Na značce wapky asi až tak nesejde, ale nekupujte ty obyč levnější řady. Jednak to má malou variabilitu a výbavu, a hlavně to dlouho nevydrží. Nám po necelých třech letech (a snad jen pár desítkách hodin celkového provozu) začal u motoru téct slavný "Kercher" , přitom vyšel na nějakých 3500,- , což mi nepřipadalo zas až tak málo.....V opravně nám řekli, že to jsou pro ně "levné šunty" ( používají se v nich horší materiály - především plasty praskají a netěsní), které se ani nevyplatí opravovat, protože by to vyšlo dráž, než pořídit zbrusu nový. A že pokud chceme kvalitní wapku, tak to je jiná cenová relace. Tak asi tak.

Každopádně důkladné opláchnutí auta větším množstvím vody (ať už tlakové, nebo i z hadice) před samotným mytím je vždy správná cesta, jak účinně předejít poškození laku.

2015-04-09 06:01:19

Díky za rady a postřehy. Zůstanu u zahradní hadice

2015-04-11 19:46:39

Tak jsem si od Doris (ještě jednou díny) nechal namíchat vosk a naleštil Magdu.

Včera jsem auto umyl pořádně (3 kýble vody ) a vysušil ho. Pak jsem se vrhl na voskování. Cca v osm večer jsem měl hotovo. Přes noc jsem to nechal "zavadnout" a dnes ráno auto naleštil. Už předtím jsem z něj měl radost, ale po navoskování je to zase o kus větší radost:) Zdá se mi, že vosk vytáhl pigmentaci metalízy.

Bohužel jsem také zjistil, že mám už na kapotě oděrku od kamínku a stejně tak na předním skle, ale s tím se nedá nic dělat.

doris  
Doris
2015-04-12 09:41:03

demonicus: Krásná práce, je vidět, že sis dal na tom hodně záležet! Těší mne, že jsi spokojen a děkuji za reference.

Ty směsi obsahují barevný pigment na nanobázi, takže po navoskování se zvýrazní metalíza (nebo i perleť) a umocní se tak atraktivita barvy.

2015-04-12 13:00:34

demonicus: Pěkný výsledek Až si najdu nějaký volný víkend, pustím se do toho taky

2015-04-12 19:11:28

Díky

Jinak mé postřehy:

  • když voskujete, bacha na plasty - hlavně ten zadní nárazník a kolem předních mlhovek je to hodně pórovité, tam je potřeba vosk brzo "leštit" a nenechat ho zaschnout
  • výborně se to leští klasickou švédskou utěrkou, ale doporučuji ji mít vypranou - koupil jsem si na to dvě nové a pak jsem to s manželkou měnil za její vypranou, po vyprání má trochu jinou strukturu

doris  
Doris
2015-04-12 19:34:55

demonicus: Přesně tak, vosk je určený (mimo jiné) i na hladké nebo jen jemně strukturované plasty, na ty s hrubou strukturou se používá jen "zbytkový" vosk z hadříku a hned se leští, jak ostatně uvádním v návodu k použití vosku. Ono je to ideální vždy vyzkoušet - já třeba voskuji i strukturované plasty u Primery nebo M6 v pohodě a rozleštění lze dělat i po několika hodinách - po vosku nezůstane žádná šmouha, ale u Yarise to chce leštit hned a nanést minimální množství. Bylo to vidět na tom videu, že po zaschnutí s tím bylo už více práce.

Pokud by přeci jen někde na těchto plastech zaschlo větší množství vosku, dá se snadno rozleštit nanesením nové a velmi slabé vrstvy vosku, který tu stávající uvolní. A samozřejmě hned vyleštit.

2015-04-12 19:36:17

dura: Kde se dají tyhle folie koupit? Je to přesně na míru auta nebo si to můžu sám nastříhat? Díky za info.

2015-04-12 20:08:09

demonicus: nič v zlom ale keď si naozaj auto umýval len s tromi kýblami vody tak neváhaj a objednaj si ešte ďalší lak od doris určite ho za chvíľu budeš zase potrebovať Ja aj motorku umývam s vätším množstvom vody

2015-04-12 21:46:31

3 kýble vody na motoroku? :D

Vždyť 3 jsou 60 litrů vody :D Mně to naprosto vyhovuje a auto bylo dokonale čisté. Když s ním nejezdím, je pod plachtou

2015-04-12 23:02:53

Tak jsem se včera pustil do větší údržby a auto má lesk jako blesk. Jen při posunutí do garáže jsem pod zářivkou našel na kapotě takové dva divné fleky a vůbec netuším, kde se vzaly. Nenapadá vás něco? Nečistoty a trus likviduju okamžitě, tohle je ale na omak hladké, žádné rozleptání laku. Může to být nějaká vápenná usazenina? Čím to nejlépe zkusit zlikvidovat?

2015-04-13 05:19:50

rejacz: ťažko takto na dialku ale ja som mal podobné stekance na boku dverí u Nissanu a bolo to presne od usadenín z vody pri stekaní v garáži také vápenaté.Pomohla iba leštenka tempo a aj to na niekolko krát ale myslím že by to môhlo ísť aj inou leštenkou ale treba dobre tlačiť.

doris  
Doris
2015-04-13 07:53:27

rejacz: Hmm, to vypadá jako naleptané od řídkého trusu ptáků. Někdy je tak agresivní, že se narušení laku projeví i během několika minut - zvláště pak u laků, v nichž je málo tužidel, což jsou i Mazdy. Na anorganickou usazeninu z vody to moc nevypadá - pokud jsi auto vytřel do sucha, tak tohle se nestane. Spíše organika - nějaké rozpouštědlo, případně ten trus. Už jsem ale viděla i takto narušený lak od šamponu, který na něm zůstal trochu déle a zasvítilo do toho sluníčko, než majitel stačil auto opláchnout. To pak byla šílená práce, než se to povedlo vrátit do původního stavu.

Tempo ani jinou brusnou pastu zásadně nedoporučuji, měl bys v laku nerovnost po broušení nebo bys skončil na pigmentu pod lakem ( těch cca 20 mikronů čirého laku je opravdu skoro nic). Já jsem podobné vady na laku bez problému odstranila vždy tím voskem, který si připravuji. Dokonce to trvale odstraní i výraznější stopy od ptačího trusu nebo hmyzu, přičemž postup se několikrát opakuje, protože vosk je příliš jemný a pracuje velmi šetrně bez agresivního výbrusu. Pokud to nemáš prožrané do hloubky (což nevypadá), mělo by to jít odstranit beze stopy.

2015-04-13 08:51:59

doris: souhlas, toto dokáže udělat trus. kamarádka to měla na novém opelu až skoro na plech. jezdila pracovat do zahraničí a auto zůstávalo pod stromy.

podobné flíčky jsem měl na staré mrkačce od špatně opláchnutého šamponu, možná Doris pamatuješ, pomáhala jsi nám to odstranit.

doris  
Doris
2015-04-13 09:41:31

radomiláček: Přesně tak,rozkládající se organické zbytky včetně trusu fungují jako žíravina. Zůstanou-li na laku dlouho, poškození bývá fatální.

A na Vaši Mrkačku si moc dobře vzpomínám, jak jsem to řešili. Ten lak dostal chudák hodně zabrat, proto šampony nepoužívám. Tehdy mne potěšilo, že se nám to povedlo celkem pěkně opravit a vrátit do původního stavu. Bylo to moc hezké autíčko.

2015-04-13 11:34:44

demonicus: s těmi plastovými díly máš pravdu, já to nevěděl, nechal zaschnout a pak jsem nemohl odstránit fleky, už je raději nevoskuji, jenom lakované, jinak dobrý

doris  
Doris
2015-04-13 12:36:35

zdenooh: Jj, moje chyba, měla jsem na to víc upozornit. Já to brala automaticky při ukázkách práce s voskem, kdy jsem měla na hadříku jen zbytkové množství, kterým jsem takový druh plastů ošetřila. Ty fleky se dají hravě odstranit i po zaschnutí opětovnou aplikací - za použití minimálního množství vosku, který se rozleští stejnoměrně po celé ploše dílu a ihned vyleští. Zkoušela jsem to takto dělat na několika M3 od klientů - konkrétně ten hrubě strukturovaný plast pod čelním sklem a rovněž i ten větší plast v dolní části zadního nárazníku, abych si postup i výsledek ověřila. Vždy to šlo vyleštit stejnoměrně.

Ale i tak děkuji za upozornění, vše se snažím zachytit v návodu, který k vosku poskytuji, a náměty od Vás všech jsou pro mne velice cennou zpětnou vazbou.

Já tím voskem dělám i poměrně hrubě strukturované plasty na klikách dveří u Primery, viz přiložené fotky.

Dokonce není problém to nechat i zaschnout a leštit až druhý den, ty plasty jsou hodně kvalitní a pravidelnou péči se jim povedlo navrátit zánovní a zdravý vzhled.

Přesto u některých aut je to náročnější a vyžaduje použití jen zbytkového vosku z hadříku, který už obsahuje spíše konzervační složky.

2015-04-13 13:14:33

Ahoj Doris provadis prosim i voskovani aut nebo jen prodavas.Ja na to nemam trpelivost si s tim cely den hrat a kdyz to nekam dam tak to urcite odrbou a jen vyhodim penize.

doris  
Doris
2015-04-13 13:18:31

tielk: Písnu Ti přes SZ.


Odpovědět

1 ......... 8  9  10  11  12 ......... 29