Fórum - Téma


loupání laku


Fórum Technický koutek loupání laku1  2

MAX6  
J.
2014-06-13 00:14:09

magnetto: M6 dělam pro mladou. Zatim jsem pořád v BJ gangu.

2014-06-13 00:15:57

max6: Si myslím

doris  
Doris
2014-06-14 16:24:08

toomaasv: „Kvalitní“ moderní laky, co dodat... Nedivila bych se, kdyby už i Mazda používala ty vodou ředitelné šmejdy, co přikazuje EU. Houby to drží, nechrání to a dělá akorát neplechu. Mi připadá, že to dělají i ty šampóny a další agresivní přípravky + wapky, kterými spousta lidí auto myje. Pokud má auto kvalitně zakonzervovaný lak (není třeba kupovat předražené vosky, které se jako špičkové jen tváří.... ale taky bych se vyhnula levným výrobkům, co nabízejí sítě supermarketů), tak nechápu, k čemu používáte šampon? Je agresivní pro lak i další materiály auta, navíc to nepřidá ani životnímu prostřední, když to vsákne do půdy či steče někde do podzemních vod.....Já kdysi taky zkoušela některé prémiové výrobky ( šampony a různé čističe) a nadělalo to víc škody než užitku. Málem jsme si tím zničili lišty, v nichž chodí skla oken a lak i plasty byl věčně vyšárlé a vysušené. Podotýkám, že jsem používala výrobky, které doporučují i detaileři.

Auto stačí pravidelně umývat ručně jen vlažnou vodou BEZ jakékoliv chemie a po umytí vytřít měkkým hadříkem do sucha (mne se osvědčila kvalitní švédská utěrka). Není třeba utěrky za pár stovek a další serepetičky, které tahají jen peníze z kapes naivních lidí ( viz detailing a jejich "pseoudošpičkové" výrobky a oblbování lidí - kdy se stáváte spíše otrokem auta a dáváte mu (často zbytečné) procedury ve větším rozsahu a cenách, než dostávají lázeňští hosté v pětihvězdičkových resortech....). Dokonalý a zdravý lak lze docílit i jinak, snadněji a levněji a dokonce s lepším a trvanlivějším výsledkem. Já mám osvědčený postup, který uvádím ve svých článcích a příspěvcích (stačí si to najít), a auta mám stále jak nová. Pokud se to někomu nechce věřit, mohu dodat podrobné fotky svého Nissanu, má už 22 let, nebo Mazdy 6 – ta je v provozu 8 let).

A nyní k problému - co s odlupujícím se lakem:

*přelepení fólií nedoporučuji - bude se pod tím držet vlhkost a vzduch a jakmile se do laku opře sluníčko, může se jednak vytvořit puchýř a okraje laku se budou rozpadat dál). Prasklinkami v laku se dovnitř může dostat i vlhkost, což je taky hodně zlé, vlhkost bude mít tendenci narušovat plech, který je pod nechráněným nástřikem/barevným pigmentem – ochrannou funkci má jen ta čirá vrstva laku – když se sloupe, ochrana karoserie je prakticky nulová.

*dočasným řešením je zalití okrajů poškozeného místa čirým akrylovým lakem a následně přelakování celého toho sloupaného místa lakem, vydrží to nějaký čas a bude to chránit karoserii. Loupání laku to může výrazně zpomalit.

*až se rozhodneš opravit lak kvalitně, nech ty díly komplet obrousit, jinak se to bude loupat dál v jiných místech.

Doporučení:

*U auta s tak mizerným lakem, jaký mají moderní Mazdy (ale i jiné značky aut – dnes už neexistují kvalitní a trvanlivá auta jako dřív), zapomeňte na wapku, ostrý proud lak ničí. Nikdy nepoužívat z blízka Já wapku používám jen na podvozek a podběhy, u Nissanu mohu silněji, u Mazdy raději slabší tlak.

*vykašlete se na šampony, leštěnky, detailing a další zbytečnosti. Na tak tenkém laku, jaký je na moderních autech, tím naděláte víc škody než užitku. Raději investujte do kvalitní konzervace laku, vrátí se Vám to v dokonalém a dlouhodobém krásném vzhledu auta a usnadníte si spoustu práce + ušetříte i peníze za zbytečné přípravky. Pokud je totiž lak dobře zakonzervován a šetrně ho umýváte, neztrácí lesk ( já už lak prakticky jen konzervuji, leštící složku používám jen minimálně),špína se na něm nedrží a myje se snadno jen čistou vodou. Ta je pro auto nejmenší zlo, neexistuje čistič, který by NEbyl agresivní.

Tolik moje postřehy a doporučení.

2014-06-16 07:15:18

doris: Dobrý den, děkuji za postřehy, vlažnou vodu jsem používal do nedávna a šampón jsem si koupil na ozkoušení, takže ho zase odložím a přestanu používat Lak zkusím poopravit a až bude čas i peníze nechám to teda udělat celé. Co se týká konzervace, tak bych se s vámi rád domluvil na odkoupení nějakého dobrého vosku. Už jsem se tu kdesi dočetl, že preferujete osobní předání, takže s tím počítám.


Odpovědět

1  2