Fórum - Téma


Fixa na laku - ako ju odstranit?


Fórum 6 GG / GY Fixa na laku - ako ju odstranit?

Manuály  |  Inzerce  |  Model Mazda 6 GG / GY  |  Naše vozidla


1  2

2016-06-21 08:04:45

Ahojte. Kupil som si nedavno naraznik z vrakoviska ktory bol popisany fixou na pravej strane zrejme pre lepsiu identifikaciu naraznika pre predavajuceho. Stoji tam "mazda 6 02-05"

Naraznik je namontovany ale neviem sa zbavit toho napisu. Magnetak skusal aj technicky benzin ked sme to montovali a slo to len trocha. Ja som vcera skusal riedidlo coho som sa aj bal ale lak je zda sa silny takze k poskodeniu nedoslo ale ani nesiel dole ten fix. Co s tym?

Ako to mam odstranit bez toho aby som poskodil lak ?

Vid obrazok

doris  
Doris
2016-06-21 09:26:37

agg84: A zkoušel jsi už ten vosk ode mne, který máš k dispozici? S tím to půjde sundat bez problému, umí to odstranit i otěrovou barvu a další neplechy bez poškození origo laku. Třeba takhle:

https://www.youtube.com/watch?v=gQ5k4jDW22s

2016-06-21 09:57:30

2016-06-21 10:02:12

agg84: Mohl by to být klidně obyčejný lihový fix co se používá např. na popisování CD. Zkus tedy nějaký líh, možno i Spišskou borovičku. To není legrace, to myslím vážně.

2016-06-21 10:06:16

milan_t: Také si myslím že bude jednodušší udělat to jednoduše. Ono je to ten fix čím vrakáče popisují díly a já to vidím potom maximálně na přebroušení té vrstvy laku v které je fix a na slabý nástřik. Ono používat na to speciálky je podle mě blbost protože to by ten nárazník musel být v TOP stavu.

doris  
Doris
2016-06-21 10:29:27

Myslím, že to není třeba brousit, fix do origo laku s tužidlem nepronikne a když už, tak maximálně se drží v pórech v jeho horní vrstvě. Já podobné defekty odstraňuji na autech klientů docela často, dokonce i mnohem horší a agresivnější nečistoty a látky; viz třeba postříkaný nárazník od cementu, což nešlo dolů prakticky ničím a přesto jsem na to vyzrála....:

stav před

http://www.mazdaclub.cz/g...2041/full/12786_pred4.jpg

a tady po použití vosku:

http://www.mazdaclub.cz/g...1/full/12757_p5190115.jpg

http://www.mazdaclub.cz/g...s/2041/full/12788_po5.jpg

BEZ nutnosti broušení a nástřiku. Lak je i přes použití tužidel velmi citlivý a testovat na něm různé chemikálie (ředidla, ethanol apod.) není zrovna dobrý nápad. Takže opatrně.

BTW: I když ten žlutý nárazník by komplet nový lak skutečně pořeboval.

2016-06-21 10:34:16

doris: Kolik vlastně stojí ten vosk na odstranění? To bude nějaká raketa ne?

doris  
Doris
2016-06-21 10:41:52

magnetto: Je to ta směs, kterou zde často prezentuji a kterou používám na kompletní ošetření laku a dalších hladkých materiálů aut (třeba okna, elektrony, polepy z fólií,chrom, nerez, světlomety, hladké plasty aj.); umožňuje dekontaminaci = důkladné vyčištění, dokáže lak jemně a zároveň šetrně leštit a přináší zároveň dlouhodobou konzervaci a ochranu ošetřeného povrchu. Dělá se vždy přesně na míru laku, dle jeho typu a stavu, aby bylo možné dosáhnout nejlepšího možného výsledku. Cena toho vosku se pohybuje v řádech stovek korun za 0,5l. Agg už tento vosk ode mne má, tak ho klidně mohl vyzkoušet.

2016-06-21 10:46:11

doris: No, jsem dost ztracený v tvých nabídkách protože je to snad na každý milimetr něco jiného a přitom pořád to stejné.. Jako neber si to osobně ale mám tu různé vosky a přípravky na karoserie od SHERON až po TW a nic z toho nedokáže udělat lak hezký jako nový. Ono dneska je to pouze o složení a o ceně ale stejně, i když auto celé navoskuji - super, po dešti to vypadá hezky ale nesmíš na auto sáhnout jinak je tam po uschnutí hezká stopa. Nevím, já těmto kouzlům nevěřím

2016-06-21 10:47:31

Je to lihovej fix prej. Ale mi poizivame v praci take normalnej lihovej fix a s redidlem to de dolu.

Dolu to nejde jedine v tom pripade kdyz se to zvaranim nahreje pak tp nejde dolu nicim.

Jedine vysvetleni proc mi tp neide dolu je asi fakt ze to stalo venku na slunicku delsi dobu a jak se to nahrivalo vsakovalo se to do laku..

Vyskusam ten lieh aj ten vosk od doris a sem zvedav.

2016-06-21 10:50:27

agg84: Napiš potom výsledek. Za mě je to blbost používat nějaké inštrumenty... Pokud je to v laku, ničím to dolů nedostaneš a to platí i u skla. Jakmile je ve skle díra, můžeš ji nechat opravit a stejně tam bude stopa. My potřebujeme auta opravovat, ne maskovat a klidně to můžeš zaházet blátem aby to nebylo vidět a stejně to tam po umytí bude

doris  
Doris
2016-06-21 11:00:27

magnetto: No vzhledem k tomu, co používáš, to celkem chápu. Další věcí je, jak se auto umývá, protože při tom dochází nejčastěji k poškozování laku. Já jsem dala přednost prefesionálním výrobkům a to je úplně jiná liga. Auta už déle jak 16 let umývám pouze čistou vodou BEZ jakékoliv chemie. Bavíme-i se o vosku/směsi, kterou používám, tak ta je - jak uvádím výše - připravena vždy přesně na míru laku a dokáže ošetřit všechno, co je na autě hladké, tedy nejen lak. Ošetření auta = vyčištění /dekontaminace, vyleštění laku a trvanlivá konzervace.A funguje opravdu spolehlivě a dlouhodobě, což mám za těch mnoho let prověřené. Například na Yarisovi, který parkujeme pouze venku a je denně v provozu, nám vydržela konzervace více jak 8 měsíců. Lak neztratil svůj lesk ani hebkost, pouze hydrofobní efekt už byl méně výrazný, než když je konzervace plně funkční - viz tohle foto:

http://www.mazdaclub.cz/g...1/full/12854_p6050041.jpg

Agg84: Určitě to vyzkoušej, dej na hadřík toho vosku víc a klidně přitlač. Krouživým pohybem to postupně uvolníš. Můžeš ten vosk nanést přímo ma lak, nechat chvilku působit a pak dál leštit. Postup opakuj vícekrát až do vymizení toho fixu. Když to dokázalo odstranit otěrovou barvu (viz video výše) nebo cement, asfalt, pryskyřici ze stromů, polétavou rez i zažrané zbytky špíny od hmyzu aj., tak s tímhle si taky musí poradit.

2016-06-21 11:00:51

Hele ja vim ze je ten naraznik vhodnej na novej lak ale kdyz sem chodil po lakyrnach tady u nas tak sem se radeji rozhod kupit z vrakace. Aj ked nevypada jako novej. Ale neni ani taky zly. Vid moje galerie. Nejnovsi s dcerkou

http://www.mazdaclub.cz/c...mages_category.php?id=412

doris  
Doris
2016-06-21 11:09:06

agg84: Tak rozhodně je to krásné auto a fotky tak super. Já jsem detailista a na laky jsem opravdu pedant, takže třeba po čase nárazníky na svých autech vždy přestříkávám, protože mi tam vadí ranky od kamínků, kterým neodolná ani nanokeramický lak. U M6 jsem dělala nový nástřik už 2x.

2016-06-21 11:21:33

Já si nárazník nastříkal za půl hodiny práce a použití originální barvy do pistole (barva dle VIN 4F).

Nárazník je po kompletní opravě a nyní vypadá jako nový. Celková částka byla asi 450 Kč za komplet vč. laku, barvy, použití kompresoru... dělal jsem si to sám a na to že nejsem lakýrník to vypadá hezky (fotky dodám).. Luke, ten nárazník bych asi fakt neřešil čištěním ale lakem.

Pokud se domluvíme, není to problém ale chybějící lak na nárazníku ti žádný vosk ani ředislo nepomůže. Laky jsou specifické a proto je potřeba použít ty správné. Na lakovně jsem pracoval 2 roky takže vím svoje. Já si budu dělat celolak v zimě a už teď vím že mě to vyjde na 6000 Kč. Kde jsou teda ty částky 50 000 kč a podobně co nabízí lakovny? Cena za díl 2500 Kč? Za co? To je jako příplatek za riziko rakoviny při stříkání?

doris  
Doris
2016-06-21 11:43:35

magnetto: Mno, materiál k lakování není nijak drahý, taky se vejdu do několika stovek, jenže kde máš přípravu, odstrojení, opravu defektů, broušení, pak lakování, rozleštění případných zástříků a opětovné nastrojení na auto....? Navíc v lakovnách musíš ty zaměstnance zaplatit, máš tam stříkací box, jehož provoz a údržba taky něco stojí, pak další náklady, režie, pomocný materiál, atd...., připočteš k tomu požadovaný zisk a to všechno pak cenu posouvá nahoru. Dát za 1 díl v průměru 2500-3000,- není zaz tolik, když si vezmu i všechnu tu práci kolem. Já sama bych pod tuto cenu nešla, kdybych se tím živila. Samotné lakování je jen třešničkou na dortu, často ta pečlivá příprava zabere daleko víc času a úsilí. Já si třeba stříkala ten přední nárazník na M6, práce mi zabrala se vším všudy zhruba 2 dny (samotný nástřik trval jen v řádu desítek minut), nejvíce času zabrala příprava a následné leštění (nanokeramika se leští opravdu hodně špatně když vytvrdne...), ale je to opravdu špičkově udělané do posledního detailu, nikde ani jedno smítko pod lakem nebo nerovnost a povrch je jako sklo.....

http://www.mazdaclub.cz/g.../full/12092_m6-10-let.jpg

http://www.mazdaclub.cz/g...es/2041/full/9780_m6d.jpg

http://www.mazdaclub.cz/g...es/2041/full/9781_m6c.jpg

http://www.mazdaclub.cz/g...ull/12091_m6-10-let-2.jpg

Autorizák si vezme mnohonásobně víc a výsledný efekt nemusí být přitom nějak lepší, než když to dělá běžný lakýra.

Ještě mám dotaz k tomu Tvému příspěvku výše - píšeš, že "chybějící lak na nárazníku ti žádný vosk ani ředidlo nepomůže. Laky jsou specifické a proto je potřeba použít ty správné."

Já tomu moc nerozumím, to jsi měřil tloušťku laku na tom nárazníku, že víš, že tam lak chybí? Pokud se to nevyleptalo tím ředidlem až na pigment nebo základovku, pak není problém z té svrchní čiré vrstvy laku sundat i ten fix. Já to před chvíli schválně zkusila na vzorku laku, prohřála jsem to na cca 70°C, nechala vychladnout a pak to přeleštila voskem. A šlo to krásně.

2016-06-21 12:47:07

Doris ako spoznam ze se to pripadbe vyleptalo az na barvu? Totizto ja vol sem si tedkom spomnel ze vcera sem to cistil teda tym redidlem a pak kdyz to neslo nechal sem to tak. Tj sem to neomyl vodou a zrejme to tam pusobilo celou noc ... dal by sem si par facek za to...

To sem zvedav v jakem stavu najdu ten lak kdyz skoncim v praci tedkom... ..verim mazde snad to vydrzela.

doris  
Doris
2016-06-21 14:03:18

agg84: Poznáš to jednoduše na první pohled, bude tam chybět ta lesklá čirá vrstva/glazura, která kryje barevný pigment. Ředidlo může s lakem zreagovat a narušit jeho strukturu, vytvoří nerovnosti, zvrásnění a jiné anomálie. Ano, když se lak přetře organickým rozpouštědlem (ředidlo, tech. benzín, ethanol aj.), měl by se poté ihned omýt vodou a ošetřit vhodným konzervačním prostředkem.

Škoda, že jsi hned na to nepoužil ten vosk, jsem přesvědčena, že bys nyní nemusel řešit tyle problémy. My jsme s kolegou zkoušeli dekontaminaci laku od všeho možného a i ty nejodolnější látky se povedlo bez poškození laku odstranit. Já třeba takto běžně sundávám spárovací barvu na laku modelů (slouží ke zvýraznění/ztmavení spár mezi díly karoserie, ale při jejím nanášení se vždy povede ji přetáhnout i mimo ty spáry a musí se odstranit, což ale mohu dělat až po jejím zaschnutí), přitom se jedná o 1K lak, který neobsahuje tužidla a je tudíž více reaktivní. Po vyleštění voskem tam nezůstane po spárovací barvě ani stopy.

2016-06-21 14:09:46

doris: za 2 hodky koncim v praci pak se na to pudu podivat to sen zvedav co mne ceka. Pak dam vedet

doris  
Doris
2016-06-21 14:13:15

agg84: Když tak nahoď fotky, jak to vypadá.


Odpovědět

1  2