Články


Wanklův rotační motor

2006-01-07 Přečteno: 13 719x


Rotačí Wanklův motor byl vynalezen v šedesátých letech 20. stoleti profesorem Felixem Wanklem (1902-1988) a Mazda je dnes jediná automobilka, která se zabývá jeho neustálým vývojem a montuje ho do svých vozů RX-7 a RX-8. Proto jsem se rozhodl v tomto článku přiblížit jeho funkci.

Rotační Wanklův motor a jeho fungování

Rotační motor funguje způsobem, který se zásadně liší od způsobu funkce tradičních pístových motorů s vnitřním spalováním. Pístem je zde ve skutečnosti plochý rotor, který rotuje ve středu komory, a který má oválný tvar lehce prohnutý ve svém středu.
Rotor má soustavu vnitřního ozubení, které je vyfrézované ve středu jedné strany pístu. Toto ozubení zapadá do převodu, který je připevněn ke komoře. Tento ozubený převod určuje dráhu a směr pohybu rotoru v komoře.
Rotory jsou excentricky uchyceny k výstupní hřídeli, která je rotory otáčena stejným způsobem, jako když otáčíte klikou navijáku. Během každých 360° otočení rotoru se výstupní hřídel otočí třikrát. Rotor samotný má tvar trojúhelníku s oblými stranami a vrcholy tohoto trojúhelníku se trvale dotýkají stěny komory.
Tvar komory zajišťuje, že střed rotoru opisuje při každé dokončené otáčce uzavřený kruh. Tři strany rotoru ve spojení s vnitřním povrchem komory vytvářejí tři pracovní komory, jejichž objem se během jediné otáčky rotoru neustále mění.
Tato konstrukce vlastně nepotřebuje tradiční klikovou hřídel ani ventily. Jedinými pohyblivými částmi jsou samotný rotační píst a excentrická hřídel. Díky této konstrukci je rotační motor lehčí, kompaktnější a měl by mít delší životnost.
Zatímco běžný čtyřdobý zážehový motor potřebuje k vykonání dvou otáček klikového hřídele čtyři cykly, rotační motory projdou všemi čtyřmi cykly během jediné otáčky rotoru.
Rotor sám produkuje výkon rotačního motoru a přenáší jej na excentrickou hřídel, která plní úlohu srovnatelnou s klikovou hřídelí tradičního pístového motoru.
Myslím, že nejlépe jde pochopit funkci Wanklova motoru z přiložených obrázků:)


Wankel: Princip funkce
Princip funkce


Wankel: Princip funkce
Princip funkce


Wankel: Dvourotorový motor
Dvourotorový motor


Wankel: Felix Wankel (1902-1988)
Felix Wankel (1902-1988)


Wankel: V reálu
V reálu


Wankel: V reálu
V reáluZdroj: internet

Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie


Články