Články


Ojetina Mazda 626

3 komentářů 2006-03-13 Přečteno: 10 609xOJETINY: MAZDA 626 (GE)Vzor spolehlivosti a solidnosti. Výrazně zaoblený design Mazdy 626 generace GE se např. v Německu stal terčem kritiky konzervativních zákazníků, ale v Čechách zaznamenal jednoznačný úspěch. Nově vznikající podnikatelská vrstva totiž ráda dávala svoje úspěchy okolí najevo vzhledově výlučným vozem. A k tomu tehdy byla Mazda vozem naprosto vhodným. Zejména pak ve své variantě se splývavou zádí, která měla v pátých dveřích zajímavým způsobem integrovaný spoiler a tvořila sedmdesát procent prodeje.
Dnes po letech, často za ceny pod sto tisíc Kč, nabízí především velmi dobré pohodlí a prostornost. U obou karosářských provedení tohoto vozu vás zadní sedadla na dlouhých cestách lákají vyzkoušet polohu „pololeže“ a nebudete zde strádat jakýmkoliv nedostatkem. Pohodlí této mazdy však není tvořeno jen rozměrnými široce stavitelnými sedačkami a prostorem, který je obklopuje, ale především podvozkem. Ten je svojí charakteristikou ještě takříkajíc ze staré školy. Třeba na konkurenční Nissan Primera tak hodně ztrácí v zatáčkách, kde se výrazně naklání, terénní vlny jí mohou silně roztancovat a již lehké přibrždění může vyvolat vybočení zádi, zato však dobře absorbuje pražskou dlažbu či jiné nerovné povrchy.
Brzdy také nejsou přehnaně účinné. Spíše k pohodovému tempu vybízejí i zážehové pohonné jednotky Mazdy 626 se čtyřventilovou technikou. Nevynikají žádnými oslnivými výkony, když „osmnáctistovka“ má jen 66 kW a „dvoulitr“ též celkem nevýrazných 85 kW, ale jsou velice pružné a úsporné. Právě „dvoulitr“ hrál na trhu nejvýznamnější roli a i v autobazarech je tedy nyní nejčastěji k vidění, naopak pozici rarity zastává kultivovaný ochotně se vytáčející dvou a půl litrový zážehový šestiválec o výkonu 120 kW, který byl nabízen pouze pro pohon pětidvéřové verze. Daleko častěji se lze setkat se „šest dva šestkami“ poháněnými vznětovými motory, podle svého netradičního systému přeplňování pulzním dmychadlem označovaným slovem „comprex“. Tehdy moderní řešení lze s odstupem času označit za neuspokojivé – výkon 55 kW totiž u 1300 kg těžkého vozu stačí jen málokomu a též spotřeba paliva zde není tak nízká, jako u francouzské a německé konkurence.

Mazda 626 je typický japonský automobil, takže její životnost se počítá ve statisících ujetých kilometrů. Nejčastějším problémem jsou klepající (karbonem zanesená) zdvihátka ventilů, za což však může zanedbaná údržba. Nestane se to, pokud kvalitní vysoce aditivovaný olej 10W-40 měníte každých deset tisíc km, jak předepisoval výrobce. Dále startér zážehových motorů není dobře zpřevodován a s roztočením pohonné jednotky může mít po ránu problémy, navíc vinou často vadného regulátoru alternátoru (přebíjení) a jím poškozeného akumulátoru nemívá ke své práci dostatek proudu. Podvozek modelu je sice kvalitní, ale výmoly v českých silnicích zneužívají jeho měkkosti k ničení táhel příčných stabilizátorů a silentbloků zadních ramen, takže záď pak takříkajíc plave. Výfukové potrubí není tak odolné, jako zbytek auta, takže jej budete měnit zhruba každé tři roky. Jeden klíček zapalování vydrží tak 180 tisíc km, pak se zohne a zlomí – s trochou smůly přímo ve spínací skříňce.
Avšak ne vyjmenované problémy, ale spíše dnes již značné stáří a astronomické počty najetých km mohou ohrozit spolehlivost tichého a pohodlného japonského vozu.

HODNOCENÍ:

 • SPOLEHLIVOST - Chvalitebný
 • TECHNICKÁ ÚROVEŇ - Výborný
 • CENY OJETIN - Dobrý
 • PROVOZNÍ NÁKLADY - Dobrý
 • SERVIS - Dobrý

MOTORY:

 • zážehové řadové čtyřválce 1,8i 16V (66 a 77 kW) nebo 2,0i 16V (85 kW)
 • zážehové vidlicové šestiválce 2,5i V6 24V (120 kW)
 • vznětové řadové čtyřválce 2,0TD Comprex (55 kW)


CHARAKTERISTIKA - Karosérie pětidveřový hatchback, čtyřdveřový sedan

 • Pohon přední kola Rozměry 4695x1750x1400 mm
 • Rozvor 2610 mm
 • Zavazadlový prostor 450l
 • Palivová nádrž 60l
 • Oficiální prodej v ČR

PŘEDNOSTI: prostornost (zejména vzadu), pružné a úsporné zážehové motory, komfortní odpružení, spolehlivost, nízké ceny ojetin, bohatá standardní výbava

NEDOSTATKY: špatně naladěné brzdy, nekultivovaný chod čtyřválcových motorů, nevyvážené jízdní vlastnosti, dražší některé náhradní díly.

NEJČASTĚJŠÍ ZÁVADY: · vadné alternátory, zejména pak jejich regulátory · následkem toho „vyvařené“ akumulátory · defektní spouštěče · vadné zapalovací kabely · předčasně opotřebená spojka (manuální převodovka) · opotřebená táhla příčných stabilizátorů · netěsné výfukové potrubí · ohnuté klíčky zapalování.

JAK ŠEL ČAS

 • 1987: Představení modelu GD a kombi GW.
 • 1992: Představení modelu GE. Čtyřdveřový sedan a pětidvéřový liftback. Model kombi se dál vyrábí v předchozím provedení.
 • 1993: Airbag řidiče ve standardu všech verzí.
 • 1994: Zastavena výroba kombi předchozí generace (GW).
 • 1996: Lepší ochrana proti odcizení – imobilizér v klíčku.
 • 1997: Výměna modelu – představení nové generace (GF).

DOPORUČENÝ MODEL: 2,5i V6 24V (125 kW) Zážehový vidlicový šestiválec, čtyřiadvacetiventilový rozvod 2xDOHC, vícebodové elektronické vstřikování paliva. Důvody: Sametově jdoucí motor se ochotně vytáčí, je nádherně pružný a samozřejmě výhodou šestiválce je i zvukový projev. Bohužel se tento klenot pod kapotou Mazdy 626 GE vyskytuje jen vzácně.

NEBRAT :2,0 TD (55 kW - comprex) Pulzním dmychadlem přeplňovaný vznětový řadový čtyřválec, osmiventilový rozvod OHC, vícebodové vstřikování paliva systémem Common-Rail. Důvody: Unikátní systém přeplňování tlakovými pulsy řízenými oběžným kolem byl sice relativně spolehlivý, ale po letech se také může pokazit a málokdo jej umí opravit. Navíc motor nebyl nikterak výkonný ani úsporný, takže vynikajícím zážehovým jednotkám těžko může konkurovat.

Myslím, 626ku zná téměř každý, snad tento článek pomůže někomu v rozhodování o koupi.


Zdroj: internet

Diskuze o článku Nové téma

Témata # Autor Poslední příspěvek
mazda626 3 angeladaniela drdkv
4 let, 9 měsíců mazda626

Mazda 626

Toto je článek o modelu Mazda 626


Články