Články


lakování kol

2013-11-22 Přečteno: 3 870x

Šaty dělají člověka. Auto zase dělají kola, se říká. A myslím, že to je pravda. Jenže tak jako  vše v autě i disky kol, jak hliníkové, tak i plechové po čase už nevypadají jako nové, jsou oprýskané, rezavé. A v tento okamžik zatoužíme po jejich novém kabátě. Na výběr máme zpravidla dvě možnosti. Práškové lakování (nebo také práškový plast)- komaxit, nebo nástřik barvou.
Jelikož jsem se nějakou dobu pohyboval kolem povrchových úprav kovů, denně jsem se pohyboval v různých lakovnách. A zjistil jsem, že v jejich přístupu k práci jsou obrovské rozdíly. Během této praxe jsem narazil na pana Maňáka. Zpočátku jsem mu nedůvěřoval, ale po tom, co "utekl" od svého šéfa a založil si vlastní lakovnu, aby mohl konečně pracovat jak se má, jsem zjistil, že to je člověk na svém místě. Je to člověk, co než aby něco nalakoval s tím, že už předem ví, že výsledek nebude perfektní, zakázku nepřijme. A řekněme si upřímně, o perfektní výsledek nám jde především. Pan Maňák mi předal spoustu svých znalostí, trpělivě mi vše vysvětloval a samozřejmě, téma kol jsme nemohli vynechat. V tomto článku se Vám pokusit co nejvíce z těchto zkušeností popsat. V žádném případě se nejedná o reklamu této firmy, ač v článku odkaz najdete. Samozřejmě můžete oponovat, že jde vše, že v jiných lakovnách to nalakují bez keců a "zbytečností", o kterých v tomto článku píši, ale tento článek je zaměřen na co nejlepší výsledek lakování, co nejdelší trvanlivost a popisuje, jak by to mělo být správně, což většina lakoven nedělá.

Vhodnost disků k lakování

Často jsem se tkal s tím, že lakovny Vám po telefonu slíbí klakování jakýchkoliv disků, aniž by je viděli. Jenže ne všechny disky k lakování vhodné jsou. A hlavně pro komaxit je třeba vybrat ty vhodné. V této části článku neřeším přípravu před lakováním, ale výběr disků k lakování.

U lakování běžnými barvami problém není, ale u komaxitu problém může vzniknout. Jde hlavně o tvar  disků. Komaxit totiž velice špatně překrývá ostřejší hrany, ne vždy se hrany překryjí barvou důkladně a ve finále může buď prosvítat podklad, nebo je třeba druhé, někdy i třetí, vrstvy, jenže to už na kolech není tak vhodné z důvodu větší možnosti oprýskání disků kvůli vrstvy barvy, který je namáhán mechanicky od kamínků a otěrem, zejména při parkování, chemicky (posyp silnic, špína z cest atd) a tepelně od brzd. Disk je podobně jako brzdový kotouč vystaven i prudkým změnám teplot, hlavně na mokru, sice ne v takové míře. Z toho vyplývá, že nejvhodnější jsou kulatější tvary, než ostřejší.

Záměrně jsem našel tři disky jednoho výrobce. Disk označený číslem jedna má velice ostré hrany, které by komaxit nemusel perfektně překrýt, dvojka je dobrá, trójka je nejideálnější. Samozřejmě disky musí být rovné, nesmí házet, měli by být bez závaží, ventilků, senzorů tlaku a středových pokliček.

Příprava před lakováním

V lakovnách jsou schopni přijmout jakýkoliv disk k lakování, hlavně ať je čistý.

Ale pro perfektní výsledek je disk třeba řádně připravit.

Plechové disky

Tady je to jednoduché, stačí očistit, odmastit, pokud jsou po obvodu disky nějaké škrábance je třeba  toto srovnat. A pak stačí dát na opískování, je to nejlevnější varianta.

ALU disky

Opětně je třeba disky řádně očistit, vrypy "zahladit", něco zvládneme sami, hlubší je lepší předat odborníkům, aby disk ve finále neházel, pokud bychom ubrali moc materiálu.  Největší rozdíl v přípravě je odstranění staré barvy/laku. Nepoctivý lakýrník Vám řekne, že to můžete opískovat. Ale pokud nám jde o co nejlepší výsledek, není to vhodná metoda. Jelikož se jedná o mechanické čištění disku a hliník není tak tvrdý jako plech, může se stát, že písek udělá v disku mikro dolíčky, které po lakování jdou často vidět. Druhý faktor, který tuto metodu dělá nevhodnou, je lidský faktor. Přeci jenom pistoli s pískem ovládá lidská ruka a ta nezaručí, že na každém místečku disku setrvá po stejnou dobu. Ke všemu určitá místa budou držet více, z jiných půjde lak odstranit hůře. A v tomto okamžiku vznikají nerovnosti na povrchu. Další věcí jsou hrany, které se pískováním lehce zakulatí, ke všemu ne všude rovnoměrně. Proto pokud požadujete dokonalý výsledek, zvolte raději dražší chemickou cestu odstranění nátěru. Je u nás spousta firem, které Vám toto provedou. Po tomto na povrhu disku zůstane původní hladný povrch.

Samotné lakování

Plechové disky je možno lakovat rovnou, ale co si budeme nalhávat, základní barva by měla být samozřejmou volbou, je to sice dražší, ale finální barva bude lépe  vypadat a bude déle lépe držet.

U alu disků Vám budou v mnohých lakovnách tvrdit, že základ není potřeba, ale aby barva dokonale k disku přilnula, je třeba speciálního základního nástřiku, který dokonaleji propojí hliníkovou plochu s barvou. U komaxitu je speciální základ přímo nutností, ač jsem během své praxe viděl, že lakovny aby měli kšeft v zájmu co nejnižší ceny, tento základ vynechávají. POZOR!!! požadujte komaxit "venkovní", je dražší a pokud s Vámi nesepíšou objednávku, budou v případě reklamace tvrdit, že nevěděli, že to máte na venkovní použití, mysleli si, že to máte na auto na výstavy, co bude jen v garáži. Více nepravostí popisuji v závěru.Jelikož hliník nemá takou vodivost jako disk plechový a při lakování práškovou barvou se používá elektrostatika, je třeba použít základ, který má v sobě obsažené částečky kovu, díky kterým je nanesení komaxitu kvalitnější. Díky lepšímu přilnutí barvy je lakování trvanlivější. A o to nám jde především.

Závěr

Jak jsem psal v úvodu, tento článek je zaměřen na co nejlepší výsledek lakování, co nejhežčí vzhled a co nejdelší trvanlivost. Lakovny dnes prahnou po zisku a je jim jasné, že jediné, čím mohou přesvědčit potencionálního zákazníka, aby disky svěřil právě jim, je cena. Obvykle nedostanete žáden objednávkový list, na závěř vám dají jen paragon. A tady pak je problém, pokud nekvalitní lakování chcete reklamovat. ale  nemáte v ruce objednávku lakování, kde bude přesně popsán postup a typ barvy, nevyreklamujete nic. Pokud nemáte v ruce objednávku, kde je přesně napsáno, jaká bude použitá barva, nejen odstín, ale hlavně typ, to, že požadujete lakování pro venkovní použití a jaké vrstvy budou lakovat, máte smůlu. Lakovny počítají s tím, že nebudete platit znalecké posudky a vlastně je to slovo proti slovu, zda jste objednali podkladovou barvu, či ne. Mnohdy lakovny mají ve svých podmínkách napsáno, že pokud budete požadovat lakování pro venkovní použití, musíte je na to upozornit. Proto vždy požadujte sepsání objednávky/zakázkového listu. Komaxit pro vnitřní použití je o něco levnější, takže v zájmu ceny, se používá tento komaxit. A ten časem venku povrchově "zkoroduje", přirovnal bych to k tomu, jak kapoty starších aut mají takový bílý povrch, povrchovou korozi barvy. Prostě pokud nesepíšete objednávku, nalakují to většinou jen vrchní barvou, mnohdy určenou pro vnitřní použití a vy to po sezóně můžete dělat znovu. Však, co by jste za tu cenu chtěli, že? Pokud Vm někdo nabídne cenu pod 400-500Kč za disk, buďte na pozoru!!! Jsou to orientační ceny, které jsem zjistil v Moravskoslezském kraji.

Doufám, že Vám článek pomůže si vybrat to nejlepší pro Vás a Vaše auto a za většinu znalostí děkuji panu Maňákovi a jeho skvělému týmu z http://www.lakujeme.eu/

Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie


Články