Články


Konec Wankel motorů

6 komentářů 2011-10-10 Přečteno: 3 667x

Malý zájem a a vysoké náklady

Japonská automobilka Mazda ukončí příští rok v červnu výrobu aut s rotačním motorem. Mohou za to slabý prodej a vysoké náklady na to, aby motory splnily emisní standardy. Mazda vyráběla tyto vozy téměř 45 let a je jedinou automobilkou na světě, která vyrábí vozy s tímto typem motorů.

První rotační motor vyroben v roce 1967

Rotační nebo také Wankelův motor má nyní pouze model Mazda RX-8. Nejnovější verze modelu se začne prodávat 24. listopadu a Mazda očekává prodej 1000 vozů. V červnu 2012 však výrobu ukončí. Mazda představila první vůz s rotačním motorem v roce 1967. Tyto motory mají méně pohyblivých částí a jsou tišší, než srovnatelné pístové motory. Jejich výroba je ale dražší a mají vyšší spotřebu paliva.

Možná se v budoucnu vrátí

Rozhodnutí Mazdy ukazuje, jak se změnila chuť spotřebitelů, kteří nyní dávají přednost ekologickým vozům před sportovními. Mluvčí Mazdy Mičiko Terašimová uvedla, že výzkum a vývoj rotačního motoru bude pokračovat. V budoucnosti je tak možný návrat vozů s těmito motory. V současnosti však výroba těchto motorů nemá smysl vzhledem k nákladům na splnění bezpečnostních a emisních standardů.

Generální ředitel Takashi Yamanouchi

Mazda loni prodala jen 2896 vozů RX-8. Z toho 1245 v Severní Americe a 963 v Japonsku. Celkově do konce srpna automobilka prodala 1,995 miliónu vozů s rotačním motorem. Generální ředitel a prezident Mazdy Takaši Jamanouči připomněl vítězství Mazdy s rotačním motorem v závodě Le Mans před 20 lety a nazval motor kultovním. "I když výroba R-X skončí, rotační motor bude vždy představovat duch Mazdy a Mazda bude nadále usilovat o jeho vývoj," dodal. Wankelův motor je spalovací čtyřtaktní motor s unikátní konstrukcí pístu a komory. Píst je vlastně konvexní trojúhelník, který rotuje kolem hřídele.

Diskuze o článku Nové téma

Témata # Autor Poslední příspěvek
Néééé :-( 6 kaja Mazdaman323F
5 let, 6 měsíců Néééé :-(

Foto galerie


Články