Články


Klimatizace a její plnění

5 komentářů 2016-06-17 Přečteno: 1 642x

Léto je tu - trápení ve voze s nefunkční klimatizací

Oprava klimatizace?

Jak někteří z vás postřehli, měnil jsem před pár dny výměník (chladič) klimatizace za nový. Po několika prvních parných dnech v autě a koupání se ve vlastní šťávě naznávám, že bude potřeba znovu zprovoznit systém klimatizace a dopřát sobě, spolujezdcům a také interiéru nějaké to osvěžení.

Klimatizace na mém autě je původní a po pokusu naplnit ji chladícím médiem jsme zjistili, že je chladič děravý a vytéká z něj reflexní kapalina. Chladič jsem se rozhodl vyměnit a nechat naplnit celý okruh znova.

Reflexní kapalina

V případě, že si nejste jisti stavem svého systému klimatizace a okruh máte prázdný, můžete nechat naplnit potrubí kapalinou která má silně reflexní zelenou až žlutou barvu. Díky tomu, že je právě takto zářivá, je při naplnění a případnému úniku vidět, kudy jde z okruhu ven. Samozřejmě že je potřeba použít lampy se světlem UV pro přesnější určení netěsnosti systému.

Výměna komponentů

Ačkoli je systém klimatizace složitý, neobsahuje tolik komponentů které se mohou poškodit. Níže vypíšu všechny nejdůležitější komponenty které ohodnotím v cenové náročnosti a také v míře poškození

- Výměník (chladič) trpí nejvíce v zimě, kdy hliníkové tělo reaguje se solí a vodou. Nekoroduje ale oxiduje a tím můžou spoje prasknout - způsobit netěsnost spoje. Cena tohoto dílu se samozřejmě odvíjí od daného modelu. Pro vozidlo Mazda 323F poslední generace stojí zlatá střední cesta okolo 2000 Kč a výměnu dokáže udělat i zručný člověk.

- Vedení klimatizace je vlasně cesta kolem celého motorového prostoru od samotného čerpadla až k výměníku který je umístěn pod palubní deskou. Obsahuje potrubí, hadice a také kabeláž. Ve většině případů není tato část poškozena a náhradní potrubí lze použít použité z vraku nebo nechat vyrobit / použít univerzální opravnou sadu.

- Kompresor klimatizace je jedna z věcí která může vypovědět službu. Osobně jsem tedy neviděl že by někomu nefungoval právě tento díl ale stát se může. Kompresor je poháněn řemenem od motoru a koluje díky němu chladící médium po celém okruhu. Cena za kompresor se pohybuje od 500 Kč do 2000 Kč za použitý díl, nebo v řádu 10000 Kč za díl nový. Toto je samozřejmě odvíjené od značky kompresoru a také typu a modelu vozidla.

Vysoušeč (nebo-li sušárna klimatizace) je vlastně kulatá "plechovka" která je součástí potrubí a má za úkol korigovat tlak a také vysoušet vlhko systému. Tento díl je umístěn v blízkosti výstupu z chladiče a trpí oxidací stejně jako chladič. V mnohých případěch je obalen vrstvou pomyslného mechu. Tento díl se kupuje nový a cenová relace je přibližně od 200 Kč do 1400 Kč zase závysle na modelu vozu a výrobci dílu.

Jak naplnit okruh?

Na tento proces je potřeba navštívit dílnu která má zařízení pro plnění klimatizací. Je k tomu potřebná plnička která se pohybuje v ceně od 25 000 Kč až snad milión.  Na potrubí samotného systému klimatizace jsou dva ventily. Jeden je označený písmenem "L" a druhý písmenem "H". Na tyto ventily se napojí samotná plnička která dělá podtlak v systému a také plní okruh médiem obsahující i olej pro mazání kompresoru. V případě, že je systém netěsný tak toto médium uteče a klimatizace fungovat nebude vůbec nebo jen pár minut po naplnění. K tomu se právě používá ta reflexní kapalina která ukáže pod UV světlem místo kde je netěsnost.

Cena plnění okruhu?

Jelikož je mezi "plniči" klimatizací boj o zákazníky stejně jako v autoservisech, je cena ve většině případů neautorizovaných servisů stejná. Osobně jsem dvakrát zvolil cestu voucherů kdy bylo za kompletní plnění účtováno 500 Kč + doplatek za chybějící chladivo.

U mého výše zmiňovaného vozu Mazda 323F BJ je maximální kapacita pro chaldivo nějakých 625g (gramů) a v ceně voucheru byla výše 600g. Cena za 1 další gram je 1 Kč (závislé na servise kde necháváte okruh plnit) a proto jsem doplatil 25 Kč. Celkové mě celé plnění stálo 525 Kč. 

Jak dlouho trvá plnění?

Doba je individuální podle toho, jakým přístrojem je vaše klimatizace plněna a také jak složitý a velký máte systém. V mém případě to bylo něco okolo 10-ti minut které jsme s technikem strávili v pokecu o autech. Podle toho jaké máte vozidlo a jak velký okruh, tak bude dlouhá doba plnění. U dvouzonových a vícezónových klimatizací bude doba plnění delší než třeba u mého vozu.

Kde plnit? V neznačkovém nebo autorizovaném servisu?

Toto je otázka kterou si musí každý zodpovědět sám. Jelikož je postup úplně stejný a v mnoha případech mají neznačkové servisy lepší vybavení jak autorizované, osobně preferuji právě tyto - neautorizované. Proč? Cena plnění je v značkovém servise několikanásobně větší než v obyčejném servise které tuto službu poskytují jako "doplňkovou".

Rozhodně mrkněte po voucherech či po nějakém blízkém servisu kde klimatizaci plní. Stačí zvednou telefon a domluvit termín vaší návštěvy. V mém případě jsem zvedl telefon > přijel v domluvenou dobu ten den o půl hodiny později a odjížděl spokojený s funkční klimatizací.

Klimatizace mi nefunguje a bojím se, že někde netěsní

Toto je věc která může trápit každého komu klimatizace nefunguje ať netěsností, nebo poruchou například kompresoru.

V případě, že si nejste jistí funkčností a těsností - není nic jednoduššího než v servise pořádat o kontrolu na kterou se většinou i ten voucher vztahuje. Do systému vám bude vpuštěna právě ta reflexní kapalina která ukáže těsnost a funkčnost klimatizace. Pokud by všechno těsnilo a klimatizace stále nefungovala, kontroluje se zda není špatná pojistka a pak teprve kabeláž vedoucí ke kompresoru. Cena za samotnou kontrolu před plněním je zajisté menší než samotné plnění. Proto není potřeba mít strach z toho že vám jen tak "vyteče" 525 Kč.

Aby jste měli 100% jistotu, doporučuji rovnou před plněním vyměnit chladič (výměník) klimatizace. Ten trpí nejvíce (popsáno výše).

Reference

Hledal jsem po výměně chladiče někoho, kdo mi za nějakou rozumnou cenu okruh naplní. Našel jsem na stránce slevomat.cz voucher který stál 500 Kč a tak jej koupil. Ihned na to jsem volal na číslo které bylo uvedeno a domluvil plnění které bylo ještě ten den asi 40 minut po zaplacení voucheru.

V Brně existuje spousta servisů kde plní klimatizace a já osobně mohu doporučit ten, který jsem sám navštívil a dám vám odkaz. Myslím že pro Brňáky absolutně vyřešeno pokud se chystáte na plnění či kontrolu klimatizace.

ODKAZ NA VOUCHER (platí poslední hodinu)

https://www.slevomat.cz/sleva/1005893-kompletni-servis-klimatizace-ve-vasem-voze

ODKAZ NA SERVIS (Brno)

http://brevispneu.cz/

> UPOZORNĚNÍ <

Text článku je pouze výčet mých znalostí, nikoli kopie jiného autora. Vyhrazuji si tedy právo na kopírování které je bez souhlasu autora zakázáno!

Servis který prezentuji v závěru článku jsem osobně navštívil a mohu jen doporučit. Solidní jednání, rychlost operace a profesionalita - co více si přát.

Diskuze na téma "plnění klimatizace"  příslušná tomuto článku je otevřena

Diskuze o článku Nové téma

Témata # Autor Poslední příspěvek
Klimatizace a její plnění (diskuze k článku) 5 Magnetto merlinhawk
1 let, 1 měsíců Klimatizace a její plnění (diskuze k článku)

Foto galerie


Články